Natalia Bogucka| 

Biden wycofa wojska USA z Afganistanu. Data nie jest przypadkowa

30

Joe Biden zdecydował, że do 11 września wycofa wszystkie wojska USA z Afganistanu. Amerykańskie media podają, że prezydent oficjalnie ogłosi swoją decyzję w środę. Będzie to oznaczało odejście od terminu 1 maja, który wyznaczył jego poprzednik Donald Trump.

Biden wycofa wojska USA z Afganistanu. Data nie jest przypadkowa
Joe Biden wycofa wojska USA z Afganistanu (Getty Images)

O decyzji prezydenta USA jako pierwszy poinformował "The Washington Post". Dziennik, powołując się na wysoko postawionych urzędników, przekazał, że Joe Biden w środę oficjalnie ogłosi, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu przed 11 września. Tego dnia wypada 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon.

Joe Biden zmienia decyzję Donalda Trumpa

Oznaczałoby to odejście od terminu 1 maja, który wyznaczył Donald Trump w porozumieniu z talibami. Biden już w ubiegłym miesiącu sygnalizował, że dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe ze względów taktycznych. Podkreślał jednak, że nie chce, by amerykańscy żołnierze pozostali w Afganistanie długo.

Talibowie zagrozili wówczas, że jeśli zachodnie wojska nie opuszczą kraju do 1 maja, wznowią z nimi walkę. W oświadczeniu przekazali, że "będą zmuszeni do kontynuowania dżihadu i walki zbrojnej z obcymi siłami w celu wyzwolenia swojego kraju".

Interwencja wojskowa USA w Afganistanie rozpoczęła się po zamachach przeprowadzonych 11 września 2001 r. przez terrorystów Al-Kaidy. Agencja Reutera podaje, że obecnie w Afganistanie stacjonuje jeszcze ok. 2500 żołnierzy z USA. Dla porównania, w 2011 r. było ich 100 tys. W trakcie konfliktu w Afganistanie zginęło ok. 2400 amerykańskich żołnierzy, a wiele tysięcy zostało rannych.

Zobacz także: Putin wysłał armię na granicę z Ukrainą. Były szef MSZ bez ogródek o Polsce

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić