Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Bon turystyczny można stracić. ZUS informuje, o czym należy pamiętać

6

Bon turystyczny rodziny otrzymają już w te wakacje. Czy można utracić prawo do bonu na wakacje? O czym należy pamiętać? ZUS przypomina najważniejsze zasady, które dotyczą Polskiego Bonu Turystycznego.

Bon turystyczny można stracić. ZUS informuje, o czym należy pamiętać
Za co będzie można zapłacić bonem? Na liście są m.in. obozy i kolonie dla dzieci (Pixabay)

Bon turystyczny. O czym należy pamiętać? ZUS informuje

"Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł" - podaje ZUS. Co ważne, bon będzie należał się rodzicom/opiekunom, którzy pracują w kraju, jak i za granicą.

Aby dostać bon turystyczny nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. "Prawo do bonu będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z uprawnieniami do bonu oraz z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem" - wyjaśnia ZUS.

Bon turystyczny będzie można aktywować na PUE ZUS. Aby móc skorzystać z bonu, trzeba zatem mieć profil (konto) na PUE. Można je założyć np. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Bon turystyczny będzie można aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie. Osoby uprawnione do otrzymania bonu będą to mogły zrobić nawet kilka dni przed wyjazdem na wakacje.

Bon turystyczny można stracić. Ostrzegamy

ZUS przypomina, że osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. ZUS ma 3 lata na sprawdzenie, czy wyższe świadczenie rzeczywiście się należało. W przeciwnym razem trzeba będzie je zwrócić.

Należy też pamiętać, że bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy pobierają 500 plus. Jeśli jednak dziecko skończy 18 lat przed wejściem w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, stracą prawo do bonu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić