Brutalne zatrzymanie w Białorusi. Oto powód

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym służby Aleksandra Łukaszenki zatrzymały mężczyznę, którego podejrzewano o kontakty z pułkiem im. Konstantego Kalinowskiego, który w wojnie w Ukrainie walczy przeciwko Władimirowi Putinowi.

Brutalne zatrzymanie w Białorusi. Oto powód
Brutalne zatrzymanie w Białorusi. Oto powód (Twitter)

Białoruski ochotniczy Pułk im. Konstantego Kalinowskiego ewoluował z powstałej w marcu 2022 r. białoruskiej kompanii ochotniczej Wojsk Obrony Terytorialnej Kijowa. Pułk składa się z dwóch batalionów: "Wołat" i "Litwin", a jego dowódcą jest Dzianis Prachorau.

Jego kadrę stanowią weterani walk w Donbasie, z kolei żołnierze to białoruscy emigranci i uchodźcy polityczni, w tym ofiary represji reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Co oczywiste, Pułk im. Konstantego Kalinowskiego nie jest mile widziany przez służby Aleksandra Łukaszenki. Doszło nawet do tego, że w Homlu brutalnie zatrzymano mężczyznę, którego podejrzewano o kontakty z tą grupą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nastoletnia narzeczona dżihadysty błaga o powrót do Wielkiej Brytanii. "Przeżyłam piekło na Ziemi"
W Homlu służby bezpieczeństwa zatrzymały mężczyznę, który według nich planował wstąpić do Pułku Kalinowskiego. Mężczyzna został zmuszony do przyznania się przed kamerą do obserwowania "ekstremistycznych kanałów", a także do kontaktów z Pułkiem Kalinowskiego. Zatrzymany musiał także krzyknąć "Chwała Rosji". Takie nagranie opublikował kanał należący do łukaszenkowskich służb - podkreśla kanał Biełsat na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Białoruś zaangażowana w wojnę

Przypomnijmy, że 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę m.in. z terytorium Białorusi. Z terenów kontrolowanych przez dyktaturę Rosjanie dokonywali też ataków rakietowych.

Prezydent Aleksander Łukaszenka wielokrotnie deklarował, że białoruscy żołnierze nie wezmą udziału w działaniach zbrojnych w Ukrainie. Popiera jednak Władimira Putina i winą za konflikt obarczył państwa Zachodu.

Warto podkreślić, że w trakcie wojny większość oficerów z Białorusi wymieniono na młodych Rosjan, podporządkowanych Putinowi i Łukaszence. Wielu z nich nie jest jednak właściwie przeszkolonych.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić