Burza tropikalna nad Atlantykiem. Poważne zagrożenie dla USA

28

Na Karaibach uformował się nowy potężny huragan, który w najbliższym czasie dotrze na Jamajkę, Kubę, a później uderzy w Stany Zjednoczone. Władze niektórych stanów już przygotowują się do walki z żywiołem. Ida to już dziewiąta burza tropikalna w 2021 roku.

Burza tropikalna nad Atlantykiem. Poważne zagrożenie dla USA
Huragan Ida nadciąda nad USA (Twitter.com)

Stany Zjednoczone przygotowują się na nadejście potężnej burzy tropikalnej zwanej Idą. Według modeli komputerowych żywioł może uderzyć w dowolne miejsce od Florydy Zachodniej po wybrzeże Teksasu w niedzielę lub poniedziałek, po przejściu przez Kajmany w czwartek i zachodnią Kubę w piątek.

Najbardziej zagrożeni mieszkańcy Luizjany

Według agencji NASA największe ryzyko zniszczenia występuje wzdłuż wybrzeża Luizjany. Władze ostrzegają mieszkańców i właścicieli przedsiębiorstw w Teksasie i na terenach Missisipi, Alabamy i Florydy, aby uważnie monitorowali rozwój żywiołu. Gubernator Luizjany John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy.

Ida uformowała się na Karaibach i przewiduje się, że w nadchodzących dniach przerodzi się w potężny huragan. Żywioł może rozszaleć się w Zatoce Meksykańskiej i ma dotrzeć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Jest to już dziewiąta burza tropikalna podczas atlantyckiego sezonu huraganów w 2021 roku. Porywy wiatru rozpędzają się w niej do 65 kilometrów na godzinę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W piątek Ida uderzy w Kubę

Według prognoz w najbliższych godzinach Ida uderzy w Jamajkę, Kajmany oraz zachodnią Kubę, gdzie należy spodziewać się silnych opadów deszczu. Jak ostrzega amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), mogą pojawić się także powodzie błyskawiczne i lawiny błotne.

W sobotę Ida ma przemieścić się nad Zatokę Meksykańską, gdzie osiągnie siłę huraganu. Późnym wieczorem w niedzielę lub w poniedziałek rano dotrze do południowych stanów w USA.

11 burz w zeszłym roku

Rekordowa liczba burz — jedenaście — uderzyła w USA w 2020 roku. Tymczasem tylko w tym miesiącu przez Stany Zjednoczone przeszły aż cztery burze tropikalne: Danny, Elsa, Fred i Henri.

W 2020 roku huragan Harvey zabił 68 osób. Tysiące mieszkańców Teksasu uciekło ze swoich domów w kajakach, a Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zapowiedziała, że naprawa szkód zajmie lata.

Jeśli Ida zejdzie na ląd w niedzielę, dla wielu Amerykanów będzie to wyjątkowo symboliczna data. 29 sierpnia 2005 roku w Luizjanę uderzył jeden z najsilniejszych huraganów w historii — Katrina. Zginęło wtedy ponad 1,8 tysiąca osób, kilkaset zostało uznanych za zaginione.

Zobacz także: Kraj, w którym kochają Polaków. Idealny na urlop
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić