Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Straciła córkę i dom. Pieniądze dostanie, gdy przeprosi księdza

648
Podziel się:

Dziennikarze dotarli do kulis konfliktu dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej z Marią Radoń. Duchowny nie chce wypłacić potrzebującej pieniędzy, które przekazano na jej rzecz w ramach 1 proc. podatku.

Straciła córkę i dom. Pieniądze dostanie, gdy przeprosi księdza
Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej (YouTube)

Los nie oszczędza Marii Radoń i jej rodziny. Sprawę ujawnia "Super Express". Kobieta wraz z córką i wnuczką mieszkały wspólnie w jednym domu. Niestety budynek doszczętnie spłonął. 33-letnia Małgorzata wzięła jednak sprawy w swoje ręce i odbudowała go. W grudniu 2019 roku rodzina spędziła w nim pierwsze Boże Narodzenie. 3 miesiące później 33-latka spadła ze schodów, które nie miały jeszcze barierki. Niestety pracująca jako pielęgniarka kobieta poniosła śmierć. Babcia została sama z 15-letnią Faustyną.

59-latka spotkała się na szczęście z ludzką życzliwością. Dzięki zbiórce udało się spłacić ponad 100 tysięcy złotych kredytu za nowy dom. Koleżanki z pracy zmarłej Małgorzaty wpadły na pomysł przekazania 1 proc. swojego podatku. Pieniądze przekazały na konto Caritasu Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem "Dla pielęgniarki Małgorzaty". Kiedy rodzina chciała wypłacić te środki, pojawiły się problemy.

Na drodze do wypłacenia pieniędzy stanął Caritas. Okazało się, że pomysłodawczynie inicjatywy nie złożyły wniosku ze specjalną prośbą. Ponadto zbiórkę zaadresowano na zmarłą pielęgniarkę, a nie na jej matkę. Uniemożliwiło to poprawne zaksięgowanie wypłacenia pieniędzy rodzinie.

Prawnie Stowarzyszenie nie może zebranych pieniędzy przekazać babci. To nie nasza wina, że ta pomoc została odrzucona. W każdym przypadku pieniądze muszą być wydatkowane zgodnie z zasadami księgowymi. Bez faktur, tylko na konto, przekazać pieniędzy nie możemy - powiedział "Super Expressowi" dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Marii Radoń udało się jednak osiągną porozumienie z duchownymi. Otrzymała informację, że na jej cel przekazano około 13 tysięcy złotych. Pieniądze postanowiła spożytkować na ułożenie kostki brukowej wokół domu. Firma, która zajęła się realizacją zadania wystawiła fakturę na Caritas. Po kilku dniach na miejscu budowy pojawił się ksiądz z burmistrzem. Duchowny oskarżył 59-latkę o wyłudzenie.

Po kilku dniach na moim podwórku pojawił się ksiądz z burmistrzem i ksiądz zrobił mi awanturę, że wyłudzam pieniądze od niego, że poda mnie do sądu, bo kostki nie ma, a faktura jest. Tłumaczyłam mu wszytko. Mówiłam, że kostka już jest i wszytko jest przygotowane, a prace mają się rozpocząć zaraz po świętach Wielkanocnych. Ksiądz nic sobie z tego robił, nawet jak pokazywałam kostkę, tylko wojował - powiedziała Maria Radoń w rozmowie z "Super Expressem".

Firma wykonała prace, które zleciła Maria Radoń. Niestety ks. Artur Janiec nie ma zamiaru jej uregulować. Faktura, którą otrzymał nie była zgodna z faktem, że zadanie zostało wykonane. Przyznał, że nie miał podstaw do wypłacenia 59-latce pieniędzy. Dyrektor chce, aby kobieta przeprosiła go i dopiero wtedy jej prośba o wypłatę środków zostanie rozpatrzona.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej zawsze pomagała pomagać ludziom, natomiast nie pozwolimy, żeby darczyńcy byli wprowadzani w błąd czy wręcz następowała próba oszustwa. Osoby, które chcą uzyskać pieniądze w taki sposób, działając na fali krzywdy ludzkiej, powinny być napiętnowane. (...) Jeżeli Pani Maria przeprosi na piśmie za tę sytuację, wówczas pochylimy się nad możliwością zapłaty za tę fakturę - napisał ks. Artur Janiec.
Zobacz także: Przemoc domowa wobec dzieci. Niebezpieczne zjawisko nasila się w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(648)
123123
2 lata temu
Tak się zastanawiam, czy ktoś kto pisze tutaj komentarze przeczytał oświadczenie Dyrektora Caritas? Są konkretne dowody, zdjęcia. To już nie chodzi pewnie o te kilkanaście tysięcy ale o prawdę. Jak mógł wystawić fakturę jak roboty nie było zrobionej? Jeśli by było wszystko ok, to i pewnie dyrektor się nie wkurzył.
Stary emeryt
2 lata temu
Zawsze powtarzałem *żadnych kontaktów z Caritasem* to są hieny które nic nie produkują a zebranymi pieniędzmi rządzić. Ciekawe ile ukradli z tej zbiórki na opłatę celów statutowych> czylina własne utrzymanie
ceda
2 lata temu
Wiara a siły etatowe Koscioła - to mogą być dwie różne sprawy.
nina
2 lata temu
Teraz wiemy, skąd bezdomni mają na rozdanie Mercedesy ?
mela
2 lata temu
Szukać fundacji , które biorą sobie kilka procent !!! A nie kilkadziesiąt .
Kleryk
2 lata temu
Mafia w sutannie działa na każdym odcinku i trzeba być idiotą by im ufać. Dla nich symbolami wiary to władza,złoto i dolary. Tak było od wieków.
Igor
2 lata temu
W życiu już nie przekażę kasy. Sądziłem, że ludzie kupują za to jedzenie, naprawiają dachy, budują dzieciom łazienkę. Teraz dowiaduje się, że układają sobie kostkę brukową. Wyjatkowo obrzydliwe.
Absmak
2 lata temu
Mnie chyba jeszcze bardziej oburza przeznaczenie pieniędzy. Bo kasy nie otrzymala słusznie - trzeba najpierw wyjaśnić pomyłkę jaka zaistniała. Ksiądz miał prawo nie wypłacić kasy. Natomiast kostka brukowa? Ja bym NATYCHMIAST odebrał tą kasę i przeznaczył POTRZEBUJĄCYM. Ludzie nie mają ogrzewania, bieżącej wody, cieknące dachy. Ja rozumiem, że nikomu nie jest fajnie chodzić po błocie ale to nie jest podstawowa potrzeba. A jakby NACIĄGACZKA miała jakiś problem to rynek, kieca w górę i walnąć z dziesięć razy przez grzbiet kijem to się PRZEKRĘT zastanowi, że są ludzie, którzy nie mają kasy na jedzenie a ona chce sobie za cudze kostkę układać. Wyjątkowo niesmaczne.
Anna
2 lata temu
To jest właśnie rzeczywistość polskiego kościoła a właściwie jego "przedstawicieli".Wierze w Boga,ale kościół i wiara już nie ma z nimi nic wspólnego.To bardzo przykre szczegolnie dla ludzi starszych.Smutne to.
kaz
2 lata temu
CZY KTOŚ KTO ZNA TEMAT MOŻE PODPOWIEDZIEĆ BIEDNEJ KOBIECIE JAK SPRAWDZIĆ ILE PIENIĘDZY KS. JANIAK PRZYJĄŁ Z US.
Klik
2 lata temu
Jak sam powiedzial dzialaja na fali krzywdy ludzkiej
Wierzący, ale...
2 lata temu
Może chcieli przekazać na najbardziej potrzebującego Rydzyka
S23
2 lata temu
A MOŻE BY TAK RZECZNIK KURI PRZEMYSKIEJ COŚ POWIEDZIAŁ NA TEN TEMAT ZACZEKAMY CZY SIĘ ODWAŻY. PRAWDOPODOBNIE PRZECZEKA
Lira
2 lata temu
Księża salezjanie powinni mieć własny kryminał i karać niepokornych
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić