Cennik na cmentarzu wywołał skandal. Proboszcz musi się teraz tłumaczyć

248

W mediach społecznościowych niesie się zdjęcie z cmentarza w Ratowicach (woj. dolnośląskie). Tamtejsza parafia wymaga od mieszkańców dużych kwot za pogrzeb i mszę. Najbardziej zaskakuje jednak zapis, że "dla osób niepraktykujących i spoza parafii — opłata podwójna".

Cennik na cmentarzu wywołał skandal. Proboszcz musi się teraz tłumaczyć
Niepraktykujący zapłacą więcej (Facebook)

O nowych cenach na pogrzeby poinformowała parafia w Ratowicach (woj. dolnośląskie). Z cennika wynika, że za nowy grób ziemny trzeba zapłacić 2,4 tys. złotych, a za głębinowy — aż 3 tysiące zł. Takie ceny wywołały spore oburzenie, ponieważ nawet w stolicy województwa, Wrocławiu za miejsce trzeba zapłacić maksymalnie 1 tys. zł.

"Niepraktykujący" zapłacą podwójnie

Najwięcej kontrowersji budzi jednak ostatni punkt w cenniku. Wynika z niego, że osoby "niepraktykujące" oraz spoza parafii za pogrzeb na cmentarzu w Ratowicach będą musiały zapłacić opłatę podwójną. Ponadto parafia wymaga pieniędzy za mszę.

Oburzyło to również archidiecezję wrocławską. Jak mówi rzecznik ks. Rafał Kowalski "Super Expressowi", w żadnej parafii archidiecezji wrocławskiej "nie istnieje i nie ma prawa zaistnieć" tzw. cennik za udzielanie sakramentów i – jak w przypadku chrześcijańskiego pogrzebu – sakramentaliów.

Obowiązuje zasada, że wierni korzystający z posługi duszpasterskiej mogą złożyć przy tej okazji dobrowolną ofiarę, która nie powinna być utożsamiana z opłatą za posługę. Co więcej – jej brak nie może stanowić przeszkody w przystępowaniu do sakramentów oraz w korzystaniu z posługi kapłana – dodaje ks. Rafał Kowalski.

Terlikowski: Kuriozalny pomysł

Sprawą zajęła się wrocławska Kuria Metropolitalna. - Ksiądz proboszcz z Ratowic został poproszony o wyjaśnienia, jako że niektóre sformułowania zawarte w opublikowanym cenniku są bulwersujące i skandaliczne. Wprowadzają zamęt – powiedział ks. Rafał Kowalski "Super Expressowi".

Tomasz Terlikowski, publicysta i działacz katolicki uważa, że pomysł o "podwójnej opłacie dla niepraktykujących" jest "kuriozalny". - Jak ksiądz proboszcz będzie oceniał czy ktoś był wystarczająco praktykujący, by otrzymać miejsce na cmentarzu? - zastanawia się Terlikowski w rozmowie z "Super Expressem".

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Szkielet i skarby pod fundamentami w centrum Krakowa. Zaskakujące odkrycie z przełomu XVI i XVII w.
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić