Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Mamy nowe wyznanie. Religioznawcy o nim nie słyszeli

3
Podziel się:

W Polsce zarejestrowane zostało nowe wyznanie. Co szczególnie interesujące w tym przypadku, religioznawcy nic o nim nie słyszeli. Donosi o tym czwartkowa "Rzeczpospolita".

Mamy nowe wyznanie. Religioznawcy o nim nie słyszeli
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

W grudniu 2021 roku do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, prowadzonego przez MSWiA, wpisany został Kościół Naturalny. "Rzeczpospolita" zauważa, że nowe związki wyznaniowe pojawiają się w tym rejestrze co kilka lub kilkanaście miesięcy. Najczęściej są to jednak wspólnoty chrześcijańskie czy też buddyjskie. Przypadku spoza tych dwóch religii nie było od 2013 roku.

Kościół prowadzi stronę internetową, ale poza statutem zawiera tylko ogólne informacje - zaznacza dziennik. - Wyznawcy datują powstanie swej religii na około 500 tys. lat temu, czyli zanim pojawił się gatunek homo sapiens - dodano.

Doktryna, według gazety, jest dość ogólna. Sam Kościół twierdzi natomiast, że "że ma czterech kardynałów oraz zwierzchników wszystkich 16 województw, w których znajdują się gminy, a nawet zakony. Liczbę wyznawców w Polsce szacuje na kilkanaście tysięcy, a duchownych - na ponad sto".

Religioznawcy nic nie wiedzą

"Rzeczpospolita" ocenia, że Kościół Naturalny należałoby uznać za relatywnie dużą wspólnotę. Problem jednak w tym, że nie słyszeli o nim religioznawcy.

Tymczasem wydział prasowy MSWiA poinformował gazetę, że "wnioskodawcy złożyli stosowne dokumenty potwierdzające, że Kościół Naturalny został założony w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej, posiadającej własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultów". Proces rejestracji trwał natomiast prawie dwa lata.

Z wpisem do takiego rejestru wiążą się niemałe korzyści. Są one związane choćby z preferencyjnym opodatkowaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Eduardo
4 miesiące temu
I oto wyłącznie chodzi: "Z wpisem do takiego rejestru wiążą się niemałe korzyści. Są one związane choćby z preferencyjnym opodatkowaniem".
bibliamowi
10 miesięcy temu
W neopogaństwo przekształcił się Kościół Rz-K po usunięciu z dekalogu drugiego przykazania zakazującego praktyk adoracji figur i obrazów "Nie czyń podobizny aby się kłaniać" - Księga Wyjścia 20,4.5 aby schlebić pogańskim ciągotom do bałwochwalstwa. Drugim krokiem neopogaństwa to ustanowienie poliświętyzmu na miejsce politeizmu, choć podstawa chrześcijaństwa Biblia ogranicza pośrednictwo między Bogiem a ludźmi do bezgrzesznego Jezusa, który zapłacił swoją śmiercią na krzyżu za grzechy ludzkości i na tej podstawie ma przywilej pośrednika. Trzecim krokiem neopogaństwa to powrót do kultu Królowej Niebios pod imieniem Maryi niczym koniem trojańskim pogańskiego kultu. Czwarty krok neopogaństwa to upowszechnienie niedzieli pogańskiego Dnia Słońca jako dnia kultu pod pretekstem pamiątki zmartwychwstania Jezusa w miejsce wyznaczonej przez Boga w dekalogu soboty.
Sir.Tobiasz
10 miesięcy temu
Jezu nie sądziłem że w XXI wieku będą w polsce pojawiać sie jakieś ruchy neopoganskie trzebo tego wszystkiego zakazać taka jest moja opinia na ten temat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić