Jan Manicki
Jan Manicki| 

Chiński łazik Zhurong rozpoczął nadawanie. Pokazał pierwsze zdjęcia Marsa

8

Łazik Zhurong w piątek 14 maja 2021 roku z powodzeniem wylądował na powierzchni Marsa. Do tej pory nie było z nim kontaktu. Teraz jednak wreszcie pojawiły się pierwsze zdjęcia z Czerwonej Planety.

Chiński łazik Zhurong rozpoczął nadawanie. Pokazał pierwsze zdjęcia Marsa
Zhurong pokazał pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety (Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna)

Fotografie zostały opublikowane w środę przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną. Pokazują rozkładanie na Marsie lądownika, rampy, anteny oraz innych mechanizmów łazika. Pojazd przygotowuje się do opuszczenia platformy, wraz z którą wylądował, i samotnej eksploracji Czerwonej Planety.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chińska misja się powiodła. Zhurong pokazał pierwsze zdjęcia Marsa

Początkowo pojawiły się przypuszczenia, że Zhurong uległ podczas lądowania uszkodzeniu. Amerykańskie pojazdy Curiosity i Perseverance przesłały bowiem fotografie Marsa niemal natychmiast po wylądowaniu. Tymczasem Chiny po prostu potrzebowały czasu, aby podzielić się ze światem pierwszymi fotografiami Marsa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zhurong ma około 1,8 metra wysokości i waży 240 kilogramów. To znacznie mniej niż łaziki Curiosity oraz Perseverance NASA. Ten ostatni, który wylądował na Czerwonej Planecie w lutym, waży ponad 1000 kilogramów.

Chiński Łazik jest wyposażony w liczne kamery oraz radar do penetracji ziemi. Ma również stację pogodową i detektor pola magnetycznego. Posiada także przyrząd do oceny składu chemicznego skał i innych cząstek.

Chiński łazik wylądował na Marsie. To samo miejsce badał amerykański pojazd już 40 lat temu

Zhurong dotarł na Czerwoną Planetę dzięki sondzie Tianwen-1. Wylądował na marsjańskiej równinie Utopia Planitia. To główny cel badawczy łazika – pod powierzchnią mogą znajdować się ogromne pokłady lodu.

Na tym samym obszarze wylądował pierwszy marsjański pojazd w historii ludzkości. Amerykański Viking 2 pojawił się na Czerwonej Planecie ponad 40 lat temu. 11 kwietnia 1980 roku wylądował właśnie na Utopia Planitia.

Obejrzyj także: Lądowanie na Marsie. NASA pokazała niezwykłe nagranie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić