Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Historyczny sukces Chin. Łazik Zhurong wylądował na Marsie

9
Podziel się

Na Marsie wylądowała chińska sonda Tianwen-1 z łazikiem Zhurong na pokładzie. Jest to historyczny moment, który uważa się za jawny sygnał potwierdzający rosnące ambicje kosmiczne Pekinu. Chiny stają się drugim krajem, który umieścił łazika na Marsie.

Historyczny sukces Chin. Łazik Zhurong wylądował na Marsie
Chiński bezzałogowy łazik wylądował na Marsie. (Twitter)
bEIPQdkR

Chińska agencja prasowa Xinhua poinformowała w sobotę, że sondzie udało się wylądować na powierzchni Marsa. Sześciokołowy robot Zhurong miał wylądować na północnej półkuli planety. Pojazd używał do tego kapsuły ochronnej oraz spadochronu.

Dzięki temu Chiny stają się drugim krajem, który umieścił łazika na Marsie - do tej pory tylko zrobili to tylko Amerykanie. Prezydent Chin Xi Jinping w specjalnym przesłaniu pogratulował "wybitnych osiągnięć" zespołowi, który stworzyła łazika.

bEIPQdkT
Byliście wystarczająco odważni, aby podjąć wyzwanie, dążyliście do doskonałości i umieściliście nasz kraj wśród krajów z powodzeniem badających kosmos - powiedział.

Inżynierowie śledzą lądowanie z opóźnieniem

Sonda oficjalnie wylądowała o godzinie 07:18 w sobotę czasu pekińskiego (czyli o 23:18 czasu polskiego). Przekazała ona sygnał na Ziemię 17 minut później. Aby bezpiecznie wylądować, robot szukał na powierzchni czerwonej planety miejsca pozbawionego dużych kraterów i głazów. Przez ogromną odległość od Ziemi do Marsa chińscy inżynierowie muszą śledzić wydarzenia z opóźnieniem czasowym.

bEIPQdkZ

Lądowanie odbywa się w kilkuetapowy sposób. Najpierw kapsuła łazika wchodzi w atmosferę Marsa, następnie otwiera się spadochron, aby jeszcze bardziej zmniejszyć prędkość. Na koniec robot dryfuje w powietrzu, aż bezpiecznie wyląduje na powierzchni. Jest to bardzo poważne wyzwanie, ale Chiny już mają doświadczenie w podobnych lądowaniach - dwa łaziki Chińczycy umieścili już na Księżycu.

Teraz, gdy Zhurong już jest na powierzchni planety, naukowcy oczekują, że przez kolejne 90 dni będzie badać lokalną geologię. Warto przypomnieć, że Chiny wybrały nieco inny model przeprowadzenia misji niż Stany Zjednoczone. Lądownik NASA, na którego pokładzie znajdował się młodszy brat Curiosity, podjął próbę lądowania, gdy tylko dotarł do Marsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIPQdlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Darek
5 miesięcy temu
Jak dla mnie to oni wszyscy mogą przenieść się tam z ich czerwoną zamordystyczną partią. Kilka państw odetchnie z ulgą jak już się wyprowadzą w kosmos.
Perełka
5 miesięcy temu
CCCP już tam dawno była i niczewo
Tomek
5 miesięcy temu
Tak misie zdaje a jak przy waza kawałek skały na ziemie to będzie dopiero bo Amerykanie nie dadzia rady to będzie ciekawe
bEIPQdlv
Joko
5 miesięcy temu
To towarzysz Putin przełknął gorzką pigułkę, spadli na peryferia... ;)
bart
5 miesięcy temu
Czyli wirus jest już na Marsie
Barbus
5 miesięcy temu
Nie ma się czego obawiać .Rywalizacja jest zawsze dobra . Z tego rodzi się postęp technologiczny
zgred
5 miesięcy temu
A amerykanie już drżą ,że inni potrafią być lepsi .
Ona
5 miesięcy temu
Stać ich to niech latają na Marsa, nas niedługo nie będzie stać nawet na Snickersa.
Donald
5 miesięcy temu
Jeżeli ten łazik jest takiej samej jakości jak większość chińskich zabawek, to za długo nie pociągnie!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić