o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Chiny zaniżają poziom zanieczyszczenia powietrza. Tak wynika z badań

6
Podziel się

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane, dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza w Chinach. Przekazane przez państwowych urzędników informacje wzbudziły jednak podejrzliwość. Przypuszczają, że zostały celowo zmanipulowane.

Chiny zaniżają poziom zanieczyszczenia powietrza. Tak wynika z badań
Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza od lat jest poważnym problemem dla mieszkańców Chin (Getty Images, Kevin Frayer/Stringer)
bEEDVGet

Jak informuje New York Post, analiza danych została przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytetu Bostońskiego. Zapoznali się z odczytami pozyskanymi z ambasady USA w Chinach oraz przygotowanymi przez urzędników z pięciu największych miast. Były to Pekin, Shenyang, Szanghaj, Hangzhou oraz Chengdu.

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach. Urzędnicy ukrywają prawdę?

Po zapoznaniu się z danymi z ambasady USA oraz zebranymi przez lokalnych urzędników eksperci doszli do wniosku, że między odczytami istnieją poważne różnice. W 2012 roku, gdy opinia publiczna wyraziła oburzenie ze względu na złą jakość powietrza w Pekinie, rząd zobowiązał się do publikacji cogodzinnych raportów.

bEEDVGev

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że chińscy urzędnicy od początku starali się manipulować danymi odnośnie stanu powietrza. Z czasem, zamiast przedstawiać informacje w skomplikowany dla postronnych sposób, zaczęli je po prostu zaniżać. Dotyczy to okresów, gdy poziom zanieczyszczeń zaczyna gwałtownie rosnąć.

bEEDVGeB

Eksperci z amerykańskich uczelni przypuszczają, że chińscy urzędnicy są odgórnie zachęcani do zaniżania danych. Często wynika to z obaw przed konsekwencjami ze strony przełożonych, gdyby opinia publiczna dowiedziała się prawdy. Ich lęk nie jest bezzasadny – Chińska Partia Wspólnotowa w ostatnim czasie zaostrzyła kary dla władz miast, które nie spełniają norm odnośnie stanu powietrza.

Biorąc pod uwagę instytucjonalne zachęty do oszukiwania, oficjalne dane o stanie zanieczyszczenia powietrza w Chinach są często traktowane z dużym sceptycyzmem zarówno przez zewnętrznych ekspertów, jak i opinię publiczną – tłumaczą amerykańscy eksperci (New York Post).
Zobacz także: Zobacz też: Warszawa. Zły stan powietrza. Nawet w Pekinie jest lepiej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEDVGeW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
cośtakiego
5 miesięcy temu
wieczorem(w Polsce) czystego powietrza nie ma. Gdy ktoś chce przeżyć ten kataklizm wystarczy w pokoju spalić 1 papierosa, lub jeden liść laurowy. Z tym, że po 5 minutach wietrzenia z przeciągiem nic nie ma. I ludzie nie padali jak muchy. Pieniądze powodują zanieczyszczenie, zbyt dużo ogrzewania i zbyt kiepskie.
natalcia21
5 miesięcy temu
Hej, kto chce pogadać niech zadzwoni :) 693410600
Zed
5 miesięcy temu
Amerykańscy naukowcy... hahaha.
bEEDVGeX
facepalm
5 miesięcy temu
A Europa chce ratować jakość powietrza na całym świecie zarzynając własną gospodarkę.
Smoczek
5 miesięcy temu
W Pekinie jest taki smog i tak zanieczyszczone powietrze że siekiera puszczona w powietrzu zawiśnie i nie opadnie...W porównaniu z tym nasz Kraków to ma krystalicznie czyste powietrze...
Dorcia
5 miesięcy temu
Tylko z trzyich badań już jedzą wołowinę sztucznie wyprodukowaną razem z Amerykaninami
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić