aktualizacja 

"Choroba X" już tu jest? Ekspert alarmuje. "Katastrofalne konsekwencje"

244

Naukowcy są zgodni, że pandemia koronawirusa nie będzie ostatnim takim globalnym kryzysem zdrowotnym. Swoich obaw nie kryje m.in. profesor Kenneth Iserson z Uniwersytetu Arizony w USA. Jako potencjalne zagrożenie wskazuje "chorobę X". Co się kryje pod tym pojęciem?

"Choroba X" już tu jest? Ekspert alarmuje. "Katastrofalne konsekwencje"
(Pixabay)

Profesor Kenneth Iserson podzielił się swoimi spostrzeżeniami w rozmowie z singapurskim dziennikiem "The Straits Times". Emerytowany wykładowca medycyny zwrócił uwagę, że na świecie prawdopodobnie istnieje wiele nieznanych chorób zakaźnych, z których każda może dać początek nowej pandemii.

Prawdopodobnie w obiegu są już inne, nierozpoznane choroby zakaźne, których istnienie może nieść za sobą katastrofalne konsekwencje - ostrzega profesor Kenneth Iserson.

Koronawirus. Po COVID-19 nastąpi pandemia "choroby X"?

"Choroba X" to pojęcie używane przez naukowców w odniesieniu do choroby zakaźnej, która może dać początek kolejnej – po COVID-19 – pandemii. Zagrożenie nagłaśniali m.in. eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, apelujący o wyciągnięcie wniosków z globalnego kryzysu wywołanego koronawirusem.

Zobacz także: Zobacz też: Szczepionka na COVID. Lekarze nie chcą się szczepić? Były minister zdrowia pokazuje dane

Profesor Kenneth Iserson obawia się, że świat nie wyciągnie wniosków z pandemii koronawirusa. Na poparcie swoich słów przywołał brak koordynacji w międzynarodowej reakcji na globalny kryzys. Naukowiec zarzucił rządom państw dotkniętych COVID-19 m.in. wykorzystywanie choroby do celów politycznych.

Odmienna, politycznie motywowana i nieskoordynowana reakcja na COVID-19 wskazuje, że nie nauczyliśmy się raczej niczego, co mogłoby przygotować nas na przyszłe pandemie – ubolewa prof. Iserson.

Jedna z chorób zakaźnych, które budzą zaniepokojenie naukowców, pojawiła się ostatnio w Demokratycznej Republice Konga. Objawy pacjentów przypominają te wywoływane przez wirus eboli, jednak testy nie potwierdzają, aby chorzy byli jego nosicielami. Eksperci obawiają się, że jest to zupełnie nowe i jeszcze nieopisane schorzenie.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić