aktualizacja 

"Choroba X" już tu jest? Ekspert alarmuje. "Katastrofalne konsekwencje"

244
Podziel się:

Naukowcy są zgodni, że pandemia koronawirusa nie będzie ostatnim takim globalnym kryzysem zdrowotnym. Swoich obaw nie kryje m.in. profesor Kenneth Iserson z Uniwersytetu Arizony w USA. Jako potencjalne zagrożenie wskazuje "chorobę X". Co się kryje pod tym pojęciem?

"Choroba X" już tu jest? Ekspert alarmuje. "Katastrofalne konsekwencje"
(Pixabay)

Profesor Kenneth Iserson podzielił się swoimi spostrzeżeniami w rozmowie z singapurskim dziennikiem "The Straits Times". Emerytowany wykładowca medycyny zwrócił uwagę, że na świecie prawdopodobnie istnieje wiele nieznanych chorób zakaźnych, z których każda może dać początek nowej pandemii.

Prawdopodobnie w obiegu są już inne, nierozpoznane choroby zakaźne, których istnienie może nieść za sobą katastrofalne konsekwencje - ostrzega profesor Kenneth Iserson.

Koronawirus. Po COVID-19 nastąpi pandemia "choroby X"?

"Choroba X" to pojęcie używane przez naukowców w odniesieniu do choroby zakaźnej, która może dać początek kolejnej – po COVID-19 – pandemii. Zagrożenie nagłaśniali m.in. eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, apelujący o wyciągnięcie wniosków z globalnego kryzysu wywołanego koronawirusem.

Zobacz także: Zobacz też: Szczepionka na COVID. Lekarze nie chcą się szczepić? Były minister zdrowia pokazuje dane

Profesor Kenneth Iserson obawia się, że świat nie wyciągnie wniosków z pandemii koronawirusa. Na poparcie swoich słów przywołał brak koordynacji w międzynarodowej reakcji na globalny kryzys. Naukowiec zarzucił rządom państw dotkniętych COVID-19 m.in. wykorzystywanie choroby do celów politycznych.

Odmienna, politycznie motywowana i nieskoordynowana reakcja na COVID-19 wskazuje, że nie nauczyliśmy się raczej niczego, co mogłoby przygotować nas na przyszłe pandemie – ubolewa prof. Iserson.

Jedna z chorób zakaźnych, które budzą zaniepokojenie naukowców, pojawiła się ostatnio w Demokratycznej Republice Konga. Objawy pacjentów przypominają te wywoływane przez wirus eboli, jednak testy nie potwierdzają, aby chorzy byli jego nosicielami. Eksperci obawiają się, że jest to zupełnie nowe i jeszcze nieopisane schorzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić