Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Całowali trumny zmarłych na COVID-19. Tysiące nowych zakażeń

31
Podziel się:

Serbia i Czarnogóra w przeciągu kilku tygodni straciły dwóch ważnych zwierzchników Kościoła prawosławnego. Obaj zmarli na COVID-19. Pogrzeby okazały się przyczyną wielu nowych zakażeń.

Całowali trumny zmarłych na COVID-19. Tysiące nowych zakażeń
Pogrzeb Serbia (Getty Images)

30 października zmarł biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Amfilochiusz. Walczył z zakażeniem COVID-19 i z powikłaniami po chorobie. W ostatnich dniach podpięty był do respiratora w szpitalu w Podgrodnicy.

Jego śmierć była wstrząsem dla całego Kościoła. Zorganizowano pogrzeb, na który przyszły setki wiernych, ceremonię poprowadził nowy patriarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej - Ireneusz. Mimo epidemii szacunek zmarłemu biskupowi okazano w tradycyjny sposób - całując trumnę.

Kilka dni po pogrzebie okazało się, że 90-letni duchowny zaraził się koronawirusem. Na początku listopada liczba zakażeń drastycznie zaczęła wzrastać. Władze nie miały wątpliwości, że przyczyną był pogrzeb. W końcu setki wiernych całowało trumnę ze zmarłym na COVID-19 duchownym.

Pogrzeb okazał się przyczyną tysięcy nowych zakażeń

20 listopada lokalne media poinformowały, że patriarcha Ireneusz przegrał walkę z koronawirusem. Jednak i tym razem tradycja wzięła górę nad epidemią i ponownie zorganizowano uroczystą ceremonię, na którą przyszło wielu wiernych

Władze Czarnogóry krytycznie podeszły do wydarzenia. Kolejny taki pogrzeb okazał się przyczyną tysięcy nowych zakażeń. Problemem było nie tylko niezachowanie odpowiedniego dystansu i duże zgromadzenie, ale również tradycyjne całowanie trumny, w której leżał przecież zmarły z powodu zakażenia duchowny.

Zobacz także: Koronawirus. Osoby po kwarantannie mogą zakażać? Ekspert tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
gość
2 lata temu
Prawosławni na Podlasiu cały czas w cerkwiach w czasie pryczastja JEDNĄ łyżeczką piją z JEDNEGO kielicha i popijają wodą z kubeczka wielokrotnie użytego... tak było przed pandemią, tak jest i w czasie pandemii.
Mat Rach
2 lata temu
Pamiętam jak przy okazji ostatniej epidemii Ebola w Afryce, bliscy porywali ciała ze szpitali aby je samemu pochować w tradycyjny sposób. Wtedy wydawało mi się ciemny lud w tej Afryce. A teraz przepraszam Afrykę, bo ciemny lud jest i u nas.
jam
2 lata temu
święty spokój brawa dla WIERNYCH w Polsce tak trzeba robic od teraz wszyscy w kościołach celujemy księży i trumny za rok nikogo w kosciele nie bedzie brawo
Kuba
2 lata temu
...i tak właśnie umiera religia wraz z wiernymi...
ewa
2 lata temu
w taki sposób zdobywa się odporność stadną
paranoya
2 lata temu
Jezus nie rzucał słów na wiatr. A to co mówił, ma głęboki związek z Prawdą , którą należy poznać. Co mówił o zmarłych : "Lecz Jezus mu odpowiedział: «Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!»". Działaniem Jezusa odnośnie zmarłych było wskrzeszanie. Jako to , które w łączności z Bogiem pokazuje, że śmierć nie istnieje w obliczu miłości.
Leo
2 lata temu
A na zdjęciu uczestnicy w ławkach i wszyscy w maseczkach. Czy to kolejna manipulacja?
Papa
2 lata temu
90 lat... No no, gdyby nie Covid to dożyłby 190 lat ?
Jaw
2 lata temu
Podgorica nie Podgrodzica
mmm
2 lata temu
Przecież oni całowali trumne a nie zmarłego... Czyli zarazili się jeden od drugiego. widocznie jakis przybyły na pogrzeb miał koronę i poszło....
Ratować Norki
2 lata temu
Nietoperze żyją zwykle w jaskiniach, gdzie panuje swoisty mikroklimat. są odporne na zawilgocone powietrze i kataru ich nosy nie mają ani nosówki. na co chorują norki. może mają grzybice.
Skan dal
2 lata temu
Dlaczego firma pogrzebowa nie zdezynfekowała trumny? Czy osoby w firmie pogrzebowej są chorzy?
POLKO
2 lata temu
to tak jak u nas po protestach
fakenews
2 lata temu
gdzie źródło informacji?? straszycie żeby straszyć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić