Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

Zakaz noszenia burki. Szwajcarzy zdecydowali

726
Podziel się:

W Szwajcarii odbyło się referendum dotyczące zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Oficjalnie się o tym nie mówiło, ale zakaz uderzył w muzułmanów - niemożliwe będzie nosze burki czy nikabu. "To czarny dzień", komentuje Centralna Rada Muzułmańska w Szwajcarii.

Zakaz noszenia burki. Szwajcarzy zdecydowali
W Szwajcarii odbyło się referendum odnośnie zakrywania twarzy. (Getty Images)

W niedzielę w Szwajcarii odbyło się referendum, które wywołało niemałe kontrowersje. Szwajcarzy decydowali, czy chcą wprowadzić zakaz całkowitego zakrywania twarzy, czy nie. Według oficjalnych wyników, 51,2 proc. głosujących jest przeciwko zakrywaniu twarzy w przestrzeni publicznej.

Dzisiejsza decyzja otwiera stare rany, jeszcze bardziej rozszerza zasadę nierówności prawnej i wysyła jasny sygnał wykluczenia mniejszości muzułmańskiej - stwierdziła Centralna Rada Muzułmanów w oświadczeniu, dodając, że zakwestionuje decyzję w sądzie

W teorii projekt nie ma uderzać bezpośrednio w muzułmanów. Zakaz ma być wymierzony w demonstrantów, by podczas protestów nie mogli ukrywać swojej tożsamości, co ma zmniejszyć występowanie brutalnych aktów przemocy czy wandalizmu.

Jednak lokalni politycy, media i działacze wprost mówią o zakazie noszenia burki. Zewsząd słychać głosy, że referendum to po prostu probierz stosunku Szwajcarów do islamu i muzułmanów.

Szwajcarska tradycja mówi, że każdy powinien pokazywać twarz. To znak naszych podstawowych wolności - powiedział przed referendum Walter Wobmann, przewodniczący komisji referendalnej i poseł do parlamentu z ramienia Szwajcarskiej Partii Ludowej.

Reuters podaje, że w Szwajcarii właściwie nikt nie nosi burki, a jedynie ok. 30 kobiet nosi nikab. Muzułmanie stanowią ok. 5 proc. szwajcarskiej populacji, która liczy 8,6 mln ludzi. Zakaz zakrywania całej twarzy obowiązuje już w dwóch kantonach.

Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(726)
kajataprawdz
rok temu
cyt.: Białoruś otworzyła swoje granice dla imigrantów z Bliskiego Wschodu. W przerzucaniu Irakijczyków uczestniczą białoruskie biuro podróży Sentrkurort oraz linie lotnicze Iraqi Airways. Na Białoruś przybywają cztery razy dziennie Boeingami 777 setki imigrantów, informuje redaktor białoruskiego portalu Nexta Tadeusz Giczan. Jak twierdzi, nikt nie sprawdza dokumentów Irakijczyków, którzy przylatują do Mińska. Wszyscy, którzy zarezerwowali lot przez białoruskie biuro podróży, automatycznie dostają wizy. Imigranci są transportowani na granicę z Litwą. Pomagają im białoruscy pogranicznicy. Usługa ma kosztować od 3 do 6 tys. dolarów (od 11 do 22 tys. złotych). Litewskie władze rozpoczęły na granicy budowanie tymczasowych obozów dla migrantów. Władze twierdzą, że jeśli zjawisko się nasili, w kraju będzie musiał zostać wprowadzony stan wyjątkowy.
Pit
rok temu
Islam wybuchowa religia
milczenie owi...
rok temu
Już tu są : Trwający konflikt między gangami Afrykanów i Kosowian doprowadził do strzelaniny w Delémont, niewielkim szwajcarskim mieście niedaleko francuskiej granicy....... Martwe ciało 22-letniej Szwajcarki znaleziono we wtorek około godziny 21:30 w jej domu w Buchs (SG). Podejrzany, 24-letni Somalijczyk, został aresztowany.
Pit
rok temu
Islam wybuchowa religia
AMEN
rok temu
POPIERAM. Nie mogą być anonimowi w przestrzeni publicznej. Trudniej wtedy namierzyć sprawcę jeśli będzie w chuscie z nagrania moitoringowego. Chcą nosić chusty? PROSZĘ WRÓCIĆ DO SIEBIE.
TOJA
rok temu
Mogą mieszkać u siebie, jak się nie podoba.
to ja
rok temu
popieram Szwajcarów, w Polsce tez powinno się wprowadzic taki przepis
wyborca
rok temu
Wprowadzam zakaz zasłaniania twarzy- kara natychmiastowe rozstrzelanie bez sądu. Wprowadzam nakaz noszenie masek gazowych a w nich dla zagazowania użytkownika porcja nowiczoku. Znaczy wszystkich rozstrzelać.
Kolo
rok temu
HURAAAAAAAAAA ,!!!!!
pinokio
rok temu
Są w Europie i muszą się stosować do przepisów panujących w państwie. Gdy europejczycy jadą do arabów muszą stosować ich przepisy i to jest dla nich normalne.
Gdy
rok temu
____ .. w Niemczech bardziej do władzy dojdą , a poparcie mają spore zwolennicy partii zbliżonych do faszystowskich /, nastąpi samooczyszczenie w całej Europie / dołączy też Europa
Bolek
rok temu
Widać że są jeszcze mądrzy ludzie w Europie którzy myślą o europejskich tradycjach
mkca
rok temu
Co się dzieje w Europie? Tylko 51,2% za normalnością?
Brootal
rok temu
Czas na kolejny krok - delegalizacja Islamu!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić