Co zrobić z psem w trakcie burzy? Ważne wskazówki od ekspertki

14

Co zrobić, gdy pies boi się burzy? Jak pomóc psu przetrwać burzę? Wiele czworonogów źle reaguje na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Najważniejsze jest to, by w takich chwilach ich opiekunowie zachowywali spokój i postępowali rozsądnie.

Co zrobić z psem w trakcie burzy? Ważne wskazówki od ekspertki
Pies (Pixabay)

Psy mogą negatywnie reagować na zmiany pogody. Gdy pojawia się lęk przed burzą, czworonóg może nawet zrobić sobie krzywdę.

Właśnie dlatego eksperci podpowiadają, jak pomóc psom przetrwać grzmoty i błyskawice. Przede wszystkim ważne jest to, by nie panikować.

Kiedy nadejdzie burza, trzeba koniecznie zamknąć i zasłonić okna, ale spokojnie, bez paniki. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest włączyć przyjemną muzykę, która odwróci uwagę psa od grzmotów i niepokojących dźwięków - mówi Katarzyna Bargiełowska z Akademii 4 Łapy, cytowana przez Onet.

Burza może zaskoczyć również podczas spaceru z psem. Co należy zrobić w takim przypadku?

Jeśli wiemy, że nasz pies boi się burzy i zabieramy go na spacer niedługo przed jej nadejściem lub załamanie pogody zaskoczy nas po drodze, należy ubrać mu i obrożę i szelki i dopiąć do nich karabińczyk. Przy tym zarówno obroża psa, jak i szelki, powinny być na tyle ciasno zapięte, żeby między nie a ciało psa wchodził tylko jeden palec - dodaje ekspertka.

Co zrobić, gdy pies panicznie boi się burzy?

Jeżeli pies znajduje się w budzie, na łańcuchu, to powinniśmy zaprosić go do domu. Bargiełowska tłumaczy, że pozostawienie go na łańcuchu to najgorszy możliwy scenariusz. Pies może się bowiem powiesić podczas próby ucieczki.

Warto też pamiętać o tym, by nie próbować na siłę uszczęśliwiać czworonoga. Trzeba działać z ogromnym wyczuciem.

A co wtedy, gdy pies wpadnie w szał? Jak go uspokoić?

Na niektóre psy bardzo pozytywnie wpływa mocne przytulenie, które pozwala im poczuć się bezpieczniej i uspokoić. Jeśli to nie wystarczy, warto zaopatrzyć się w kamizelkę antystresową - podkreśla specjalistka w rozmowie z Onetem.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić