Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Człowiek Trumpa mówi o wojnie w Ukrainie. "Wiemy, jak to zrobić"

Były sekretarz stanu USA i były szef CIA Mike Pompeo oraz republikański kongresman Brian Fitzpatrick udzielili wywiadu Dmitrijowi Gordonowi, czyli założycielowi portalu gordonua.com. Nie zabrakło trudnych pytań o przyszłość Ukrainy po ewentualnej wygranej Donalda Trumpa. Republikanie chcą innego podejścia do wojny.

Człowiek Trumpa mówi o wojnie w Ukrainie. "Wiemy, jak to zrobić"
Donald Trump może wygrać wybory. Co będzie z Ukrainą? (Twitter, MARK HUMPHREY)

Gordon przypomniał swoim rozmówcom, że Ukraina w dużym napięciu czeka na rozstrzygnięcie wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ukraińcy nie kryją obaw, że po ewentualnej wygranej Donald Trump może pozbawić ich pomocy, dochodząc do porozumienia z Władimirem Putinem.

Mike Pompeo zapewnił, że Ukraina nie musi obawiać się prezydentury Donalda Trumpa. Były szef CIA przypomniał, że to właśnie Trump w czasie pierwszej kadencji zdecydował o wysłaniu na Ukrainę broni defensywnej i to w momencie, kiedy nie mieliśmy jeszcze do czynienia z pełnoskalową wojną.

Chociaż obawiasz się, że Trump dojdzie do władzy, katastrofa, która spadła na Ukraińców podczas tej inwazji, nie wydarzyła się za prezydentury Trumpa. O tym fakcie należy pamiętać, ale ludzie zapominają. Wierzą mediom społecznościowym, a nie faktycznym działaniom, które miały miejsce — stwierdził Mike Pompeo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarne chmury nad Ukrainą. Niepokojące sygnały z USA

Mike Pompeo stanowczo podkreślał, że Donaldowi Trumpowi w trakcie pobytu w Białym Domu udawało się "powstrzymywać Władimira Putina" przed wojną, a kiedy tylko opuścił urząd "wszystko zostało utracone".

Musimy dać Ukrainie zasoby, których potrzebuje, i pozwolić jej osiągnąć to, co najważniejsze: obciążyć Putina wystarczającymi kosztami, aby zmienił swoje plany. Wszyscy wiemy, jak to zrobić — dodał człowiek Trumpa.

Mike Pompeo o błędach Ameryki i Europy

Gordon, odwołując się do doświadczenia Pompeo, postanowił zapytać o jego przewidywania dotyczące długości trwania wojny w Ukrainie i o to, jak może się ona skończyć. Były szef CIA przyznał, że wszystko zależy od tego, czy świat zapewni Ukrainie odpowiednie wsparcie i nie uczyni Ukraińców "zakładnikami udzielanej pomocy".

Jedną z rzeczy, nad którymi ubolewam, jest to, że chociaż USA i Europa wykonały ogromną pracę, pomagając narodowi ukraińskiemu, nałożyliśmy ograniczenia na Ukraińców — stwierdził.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dodał, że niezbędne jest nie tylko wyposażenie Ukrainy w odpowiednie narzędzia, ale także pozwolenie na swobodę w "nałożeniu na Putina tak wielkich kosztów, że się zmieni". Pompeo doprecyzował, że nie chodzi mu o "zmianę wewnętrzną, ale "zmianę planów względem Ukrainy".

Wszyscy wiemy, jak to zrobić i mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej — zapewnił Mike Pompeo.

W rozmowie nie mogło zabraknąć także kwestii blokowanego w amerykańskim Kongresie pakietu pomocy dla Ukrainy. Kongresmen Brian Fitzpatrick zapewnił, że do zatwierdzenia pakietu dojdzie. " W przyszłym tygodniu, będziemy mieli jasność, kiedy porozmawiam ze spikerem o jego zamiarach. A potem zareagujemy, biorąc pod uwagę jego odpowiedź" - powiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić