aktualizacja 

Czy górnik może to przeżyć? Eksperyment naukowy w Miłkowie. Mocne nagranie

12

Jak wygląda wybuch metanu w kopalni? Postanowili to sprawdzić naukowcy. Wykorzystano do tego Kopalnię Doświadczalną "Barbara" w Mikołowie. Robi wrażenie!

Czy górnik może to przeżyć? Eksperyment naukowy w Miłkowie. Mocne nagranie
Szyb w kopalni sekundy przed wybuchem (Twitter)

Górnictwo to trudny i obarczony ogromnym ryzykiem zawód. Niejednokrotnie podczas prac dochodzi do eksplozji, albo do runięć, podczas których ludzie przysypywani są żywcem węglem.

Co jednak widzą przed wybuchem górnicy, którzy są świadkami eksplozji metanu? Postanowiono to sprawdzić.

W Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie zaprezentowano wybuch metanu. Gorące płomienie przechodzą przez kolejne korytarze kopalni. Szansa na przeżycie czegoś takiego jest niemal zerowa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Nawet po obejrzeniu na żywo tego „pokazu” to bardzo trudne do wyobrażenia... Jeśli nie zabije cię fala uderzeniowa i zawalony strop, to kolejny jest ogień 2000 st. Celsjusza, a jeśli cudem to się przetrwa, to kolejne jest uduszenie się pyłem i gazami, i to wszystko głęboko pod Ziemią - komentuje film użytkowniczka Twittera.
To na filmie to zapłon samego metanu. W warunkach kopalni podrywa się dodatkowo pył węglowy (całe tony) i pomnaża moc wybuchu - dodaje ktoś inny.

Przypominamy o tym, ponieważ w 2018 roku, 20 grudnia doszło do wybuchu metanu w czeskiej kopalni w Stonawie. To wtedy 13 górników zmarło, z czego aż 12 z nich było Polakami. W tym roku mija 2 rocznica od tamtego wydarzenia.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić