Debatowali dwie doby. Zapadła decyzja ws. małżeństw jednopłciowych

22

W czwartek w nocy grecki parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa tej samej płci. Tym samym Grecja stała się pierwszym na świecie krajem prawosławnym, który zdecydował się na takie prawo.

Debatowali dwie doby. Zapadła decyzja ws. małżeństw jednopłciowych
Mnóstwo emocji wywołały obrady w greckim parlamencie (EPA, GEORGE VITSARAS)

Debata parlamentarna ws. nowych przepisów była bardzo długa. Trwała dwa dni - odnotowano aż 30 godzin oświadczeń politycznych. Finalnie grecki parlament uchwalił zapowiadane wcześniej przepisy zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci.

Te regulacje otwierają również drogę do adopcji dzieci przez małżonków jednakowej płci. Pominięto jednak kwestię zastępczego macierzyństwa.

Głosowanie ws. małżeństw jednopłciowych odbyło się w nocy z czwartku (15 lutego) na piątek (16 lutego). Było imienne. W greckim parlamencie zasiada 300 posłów, a za przyjęciem nowych regulacji opowiedziało się 176 z nich.

Grecja jest pierwszym państwem prawosławnym, które zdecydowało się na wprowadzenie małżeństw jednopłciowych. Na zapowiedzi reform ostro reagował właśnie kościół prawosławny. Arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim II nalegał na głosowanie imienne, aby "wyborcy mogli sprawdzić, jakie stanowiska zajęli ich przedstawiciele" - podkreśla Radio ZET.

Premier Grecji zabrał głos ws. zmian

Do nowych regulacji odniósł się już premier Grecji Kyriakos Micotakis.

Reforma, którą uchwalamy, poprawia życie wielu naszych obywateli - powiedział.

Jego współpracownicy już od dłuższego czasu przygotowywali się do tego głosowania. Szef greckiego rządu z pełnym przekonaniem stwierdził, że "ustawa powinna łączyć, a nie dzielić".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić