Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Do kiedy będzie wypłacany?

26

Wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone. Komu przysługują dodatkowe pieniądze od państwa? I jak długo - w związku z pandemią koronawirusa - rodzice będą mogli jeszcze pobierać zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko. Do kiedy będzie wypłacany?
(Pixabay)

Odmrażanie gospodarki. Otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja działalność mogły rozpocząć przedszkola i żłobki. Nie wszystkie placówki jednak zostały otwarte. Za każdym razem decyzja należy do samorządów, które są organami prowadzącymi placówek, a w przypadku przedszkoli prywatnych - ich właściciele.

Ponieważ nie wszyscy rodzice mogą jeszcze posłać dziecko do przedszkola lub żłobka, pobierają dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ten jednak nie będzie wypłacany w nieskończoność. Rząd zgodził się na jego przedłużenie tylko do 24 maja.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia, którzy nie mają możliwości wysłać dziecka do żłobka, przedszkola lub szkoły. Po 6 maja jeszcze nie wszystkie przedszkola zostały otwarte, natomiast szkoły pozostaną zamknięte przynajmniej do 24 maja. Część rodziców ma zatem jeszcze prawo pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Również ci, którzy z własnej woli nie chcą wysłać dziecka do przedszkola, ponieważ obawiają się koronawirusa, mogą wnioskować o wypłatę zasiłku. Będzie on wypłacany jeszcze przez jakiś czas.

Do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużono do 24 maja. Do tego czasu rodzice dzieci w wieku do 8 lat mogą jeszcze otrzymywać pieniądze z tytułu opieki nad dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić