Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Domagają się zmian w maturze. Resort edukacji stawia sprawę jasno

3

Trwa okres studniówkowy, który niechybnie zwiastuje, że do matury zostało już niewiele czasu. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiła petycja w sprawie zmian w maturach ustnych. Stanowisko resortu edukacji jest jednoznaczne.

Domagają się zmian w maturze. Resort edukacji stawia sprawę jasno
Domagają się zmian w maturze. Resort edukacji stawia sprawę jasno (Pixabay, F1 Digitals)

Do MEN trafiła petycja wystosowana przez grupę Maturalni. Jej autorzy zaapelowali o rozważenie zmian w formie przeprowadzenia egzaminów ustnych w ramach tegorocznych matur z języka polskiego i języka obcego. Choć w petycji podkreślono, że egzaminy te pomagają "w kształtowaniu umiejętności prezentowania wiedzy, przemawiania i wystąpień publicznych", to wskazano, że są również źródłem potężnego stresu i traum dla wielu maturzystów.

To jednak niejedyne powody, dla których postulowany są zmiany w zakresie matur ustnych. Autorzy petycji wskazują również na przeładowanie podstawy programowej i losowość egzaminu ustnego z języka polskiego. Przypominają również, że w okresie pandemii zrezygnowano z formy ustnej egzaminu dojrzałości i nie wpłynęło to negatywnie na wiedzę i umiejętności abiturientów.

Zwrócono również uwagę na to, że wielu nauczycieli nie jest w stanie w sposób należyty przygotować maturzystów do egzaminów ustnych. "Zazwyczaj matury ustne są zupełnie pomijane na rzecz przygotowań do egzaminów pisemnych lub realizacji przepełnionej podstawy programowej" - można przeczytać w petycji, dodając, że jest to problem dość powszechny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obajtek nie wpuścił kontrolerów. Ekspert: to świadczy o jednym

Ministerstwo Edukacji Narodowej stawi sprawę jasno

Pomysłodawcy zmian postulują, żeby wynik ustnej matury, podobnie jak ma to miejsce w przypadku egzaminu ósmoklasisty, nie wpływał na "zdanie lub niezdanie całej matury". Wskazuje się również na konieczność likwidacji progów punktowych i usunięcie pytań niejawnych. MEN stawia sprawę jasno

Wprowadzenie proponowanej zmiany, choćby w odniesieniu do zniesienia progu zdawalności w przypadku tego egzaminu – stanowiłoby istotną zmianę kierunkową w systemie oświaty, niespowodowaną wyjątkową sytuacją, jak miało to miejsce w latach ubiegłych – czas epidemii - zatem niezbędne jest poprzedzenie szerokich konsultacji społecznych - przekazał zespół prasowy MEN w odpowiedzi na pytanie PAP.

Przedstawiciele resortu edukacji jednoznacznie wskazali, że wprowadzenie tego rodzaju zmian nie jest możliwe w trakcie trwającego roku. MEN nie wyklucza jednak ich wprowadzenia w przyszłości. Kwestia ta ma zostać poddana analizie.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić