aktualizacja 

Doniesienia o pladze w Polsce. Ekspert wyjaśnia

88

W ostatnich tygodniach w Polsce coraz częściej pojawiają się doniesienia o skupiskach zaskrońców, które występują na terenie całego kraju. Czy mamy do czynienia z plagą? O niej wszak informowały niektóre media. Eksperci uspokajają i wyjaśniają rewelacje na temat węży.

Doniesienia o pladze w Polsce. Ekspert wyjaśnia
Plaga zaskrońców w Polsce? Ekspert rozwiewa wątpliwości (Adobe Stock)

Zaskroniec to zdecydowanie najbardziej pospolity wąż, występujący na terenie naszego kraju. Co ważne - jest on zupełnie niegroźny, a jego aktywność powiązana jest ze zmianą pór roku, a także warunkami pogodowymi występującymi na naszym kraju.

Plaga zaskrońców w Polsce? Ekspert dementuje

W ostatnich tygodniach obserwuje się wzmożoną aktywność zaskrońców, które pojawiają się w skupiskach w wielu miejscach na terenie naszego kraju. To pobudziło doniesienia sugerujące o powstaniu plagi zaskrońców w Polsce, z czym nie zgadzają się eksperci. "To prawdziwa plaga", "W Polsce to już plaga" - można było przeczytać w nagłówkach medialnych.

Stanisław Bury z Wydziału Biologii UJ w rozmowie z portalem InfoWet.pl zapewnił, że nie ma mowy o jakiejkolwiek pladze zaskrońców. Ich nadmierna aktywność jest związana ze sprzyjającą pogodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyruszył w wyprawę po dziewiczych terenach. "Trzeba być przygotowanym"
Gdy na wiosnę robi się ciepło, aktywizują się w celach godowych. Po okresie zimowej, niskiej temperatury bardzo potrzebują ciepła. Czasem tworzą skupiska, ale nie jest to żadna plaga, tylko przejaw normalnej aktywności zaskrońców - twierdzi dr Bury.

Co więcej, naukowiec twierdzi, że liczebność zaskrońców spada na przestrzeni ostatnich lat. Jeśli więc zaobserwujemy skupisko zaskrońców, to będzie to oznaczać, że w danym miejscu znalazły lepsze warunki do bytowania.

Jak odróżnić zaskrońca od innych węży?

Dr Stanisław Bury wskazuje także cechy rozpoznawcze zaskrońca. Za skroniami ma on jasne plamy, a poza tym jego ubawienie jest w miarę jednolite. Uwagę zwracają także wzory na brzuchu zaskrońca, które mogą układać się w szachownicę. Zaskrońca od innych węży spotykanych w Polsce odróżnia także długość.

Żmija zygzakowata nie przekracza 80 cm długości, tymczasem dorosłe samice zaskrońca, mogą przekraczać metr i nawet dochodzić do 1,30 m długości. Chyba, że jesteśmy w Bieszczadach, gdzie możemy spotkać Eskulapa, który jest jeszcze większy - twierdzi dr Bury.

Jeśli napotkamy zaskrońce, należy pozostawić je same sobie. Te węże nie zaatakują człowieka, a co więcej, jest to gatunek, który w Polsce podlega pełnej ochronie.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić