Policjanci nie mogli uwierzyć. Miał w domu węże, pająki i gekony

9

W poniedziałek (4.09.2023) bytomscy policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań zwierzęta egzotyczne, które nie miały zapewnionych właściwych warunków do życia. Mundurowi zabezpieczyli kilkanaście sztuk węży oraz jaszczurek. Na miejscu nie mogli uwierzyć własnym oczom.

Policjanci nie mogli uwierzyć. Miał w domu węże, pająki i gekony
Bytomianin miał w swoim domu okazałą hodowlę egzotycznych zwierząt, m.in. węży (Pixabay)

Bytomscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań w centrum Bytomia zwierzęta egzotyczne, które utrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania. To nie była kolekcja, to było w zasadzie prywatne zoo.

Małe zoo w domu. Miał węże, jaszczurki, pająki oraz szczury

Właściciel węży, jaszczurek, pająków oraz szczurów, co prawda posiadał stosowne zezwolenia, jednak nie zapewnił wymaganej przepisami opieki 27 pytonom oraz 9 gekonom. Decyzją PIW wdrożono program naprawczy, który zobowiązuje posiadacza zwierząt do poprawy ich warunków bytowych w określonym terminie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niespotykane ulewy w Europie. "Będzie bardzo niebezpiecznie"

Policja przypomina, że zwierzę nie jest zabawką, ani rzeczą i wymaga należytej opieki. To istota żywa, która czuje i cierpi. Jeśli nie potrafimy w odpowiedni sposób zadbać o jego potrzeby, nie decydujmy się na zakup. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania. I które jest ścigane.

Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, reguluje zasady obchodzenia się ze zwierzętami i zawiera stosowne przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia, a w przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do 5 lat pozbawienia wolności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Warto podkreślić, że w sprzedaży jest dziś oferowanych wiele gatunków zwierząt egzotycznych, które nie należą do łatwych w hodowli i wymagają specjalnego traktowania. Przypominamy, że w większości przypadków hodowla zwierząt egzotycznych wymaga stosownych zezwoleń.

Polska jest stroną Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także Konwencją Waszyngtońską (w skrócie CITES). Celem tej międzynarodowej umowy jest ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pozwala ona kontrolować, czy handel przedstawicielami tych gatunków nie zagraża ich przetrwaniu.

I ciekawi nas tylko jedno, co na to wszystko sąsiedzi bytomianina?

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić