Policjanci nie mogli uwierzyć. Miał w domu węże, pająki i gekony
W poniedziałek (4.09.2023) bytomscy policjanci wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań zwierzęta egzotyczne, które nie miały zapewnionych właściwych warunków do życia. Mundurowi zabezpieczyli kilkanaście sztuk węży oraz jaszczurek. Na miejscu nie mogli uwierzyć własnym oczom.
Bytomscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań w centrum Bytomia zwierzęta egzotyczne, które utrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania. To nie była kolekcja, to było w zasadzie prywatne zoo.
Małe zoo w domu. Miał węże, jaszczurki, pająki oraz szczury
Właściciel węży, jaszczurek, pająków oraz szczurów, co prawda posiadał stosowne zezwolenia, jednak nie zapewnił wymaganej przepisami opieki 27 pytonom oraz 9 gekonom. Decyzją PIW wdrożono program naprawczy, który zobowiązuje posiadacza zwierząt do poprawy ich warunków bytowych w określonym terminie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niespotykane ulewy w Europie. "Będzie bardzo niebezpiecznie"
Policja przypomina, że zwierzę nie jest zabawką, ani rzeczą i wymaga należytej opieki. To istota żywa, która czuje i cierpi. Jeśli nie potrafimy w odpowiedni sposób zadbać o jego potrzeby, nie decydujmy się na zakup. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania. I które jest ścigane.
Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, reguluje zasady obchodzenia się ze zwierzętami i zawiera stosowne przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia, a w przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do 5 lat pozbawienia wolności.
Warto podkreślić, że w sprzedaży jest dziś oferowanych wiele gatunków zwierząt egzotycznych, które nie należą do łatwych w hodowli i wymagają specjalnego traktowania. Przypominamy, że w większości przypadków hodowla zwierząt egzotycznych wymaga stosownych zezwoleń.
Polska jest stroną Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także Konwencją Waszyngtońską (w skrócie CITES). Celem tej międzynarodowej umowy jest ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pozwala ona kontrolować, czy handel przedstawicielami tych gatunków nie zagraża ich przetrwaniu.
I ciekawi nas tylko jedno, co na to wszystko sąsiedzi bytomianina?