Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Larwy jadły go żywcem. Eutanazja na Roztoczu

62
Podziel się:

Bardzo smutne zakończenie historii znalezienia rannego bielika na terenie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie). Lekarze weterynarii podjęli decyzję o eutanazji ptaka, gdyż nie było szans na jego uratowanie.

Larwy jadły go żywcem. Eutanazja na Roztoczu
Młody bielik został uśpiony. (Facebook)

We wtorek 13 lipca do Leśniczówki Dub w Nadleśnictwie Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie) trafił ranny bielik. Młody ptak był bardzo wycieńczony, miał także prawdopodobnie złamane skrzydło. Leśniczy Marek Zlomańczuk zaopiekował się nietypowym gościem. Bielik potrzebował jednak natychmiastowej specjalistycznej pomocy.

Larwy much wykończyły bielika

Leśniczy przetransportował go do kliniki Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Badania wykazały, że bielik miał bardzo poważne złamanie kości ramiennej. Co więcej, w otwartej ranie zagnieździły się larwy much, które żywcem zjadły niemal połowę skrzydła.

Jest to dość częsty problem u ptaków w trakcie takich upałów, jak mamy obecnie. Kiedy ulegają one urazom i dochodzi do otwartych złamań, błyskawicznie, nawet w ciągu kilkunastu minut siada na ranę mucha plujka, która składa tysiące jaj. Wykluwa się z nich dużo larw, które zaczynają zjadać tkanki - tłumaczy pracownik Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Niestety, bielika nie udało się uratować. Ze względu na bardzo złe rokowania lekarz weterynarii podjął decyzję o uśpieniu bielika. Specjaliści tłumaczyli, że kość uległa martwicy, ponadto doszło do infekcji, a także w tkankach, mięśniach i ścięgnach wystąpiły ubytki, co sprawiło, że nie było szans na uratowanie życia młodego ptaka.

Zobacz także: Plaga szczurów w centrum Częstochowy. Zaniepokojeni mieszkańcy publikują nagranie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(62)
Feluś
rok temu
A ja myślałem, że skoro tak udają, że kochają zwierzęta i ptaki to uratowanie życia tak pięknego ptaka to dzisiaj norma, a tu odwrotnie. Jednak dziadek miał rację mówiąc, że przyjdą czasy gdy inwalidów nie będzie bo będą dobijani od ręki. I widzę, że tak już jest na powyższym przykładzie.
Sdf
rok temu
Utwórzmy składkę zdrowotną dla zwierząt
Ferrum
rok temu
My też jesteśmy zwierzętami.
Brrrr
rok temu
Jaka eutanazja , zwierzę to nie człowiek do czego ten świat się posuwa że ludzie ze zwierzecieli ,a zwierzętom ludzkie cechy się przypisuje ,hierarchia wartości się przestawiła ,
Aha
rok temu
Jeżeli komentarze tu oddają średnią tego jak wyedukowane mamy społeczeństwo, to jest źle...
Gość
rok temu
Sami znawcy i specjaliści z zakresu weterynari
Syja
rok temu
Czy aby na pewno wszyscy komentujący larwy na korzyść się znają? Też słyszałam o tym że oczyszczają tkankę. Ale! Może w jakiejś wersji kontrolowanej a nie tysiące sztuk? Dla przykładu podam że u mnie na ogrodzie pojawily się jeże. Miały one w kolcach od groma jaj a kolejne muchy robiły swoje. Nie wyglądały na ranne, spacerowały i jadły. Jednego udało mi się oddać do lecznicy do oczyszczenia z tego paskudztwa, reszta gdzieś się pochowała i w ciągu dwóch dni znalazłam ich truchła. Zwierzaki zostały zjedzone żywcem.
gość
rok temu
to ciekawe może prawdziwy lekarz powinien go obejrzeć a nie jakiś robol
Xyz
rok temu
Od kiedy larwy muchzywią się zdrową tkanką. Nawet u ludzi, ktorzy mają gnijącą ranę wklada się larwy much i zawija bandazem, by zjadly chora tkankę, a zdrową zostawiają
momo
rok temu
Razem z żoną znaleźliśmy łabędzia w podobnej sytuacji . Było to kilkanaście lat temu.Gdy zabieraliśmy go ze stawu to całe stado odprowadzało nas wzdłuż brzegu do samochodu. Odwoziliśmy go Fiatem 125 z otwartym oknem a szyja wystawała jak antena.Weterynarz podjął taka samą decyzję, też były larwy w złamanym skrzydle. Powiedział nam po zabiegu że musiał dać potrójna dawkę taki był mocny.Zapłaciliśmy za zabieg i samodzielnie musieliśmy go pochować.Weterynarz wystawił nam zaświadczenie że byliśmy z ptakiem u niego, mogliśmy być oskarżeni o kradzież ptaka.
Anonim
rok temu
Biedny ptaszek ☹️
Nona
rok temu
Miał się męczyć ,moim zdaniem to dobrze zrobil
nie był
rok temu
zarejestrowany w srodowisku LBGT dostał eutanazje
CNNNC
rok temu
Te larwy go ratowaly . Spijaly rope , wytwarzaly antybiotyk .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić