Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Dramatyczny finał naukowego eksperymentu. 15 osób w szpitalu

36
Podziel się:

W hiszpańskiej miejscowości Girona rozegrał się dramat. Podczas eksperymentu chemicznego na naukowym pokazie dla uczniów doszło do eksplozji beczki z ciekłym azotem. W wyniku groźnego incydentu 15 osób zostało rannych, w tym 9 dzieci. Do sieci trafiło przerażające nagranie ze zdarzenia.

Dramatyczny finał naukowego eksperymentu. 15 osób w szpitalu
Dramatyczny finał eksperymentu (YouTube)

Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w piątek 30 września w mieście Girona w północno-wschodniej Hiszpanii. Tego dnia w tamtejszym domu kultury organizowane były pokazy i zajęcia dla najmłodszych mieszkańców. Do jednego z nich organizatorzy wykorzystali ciekły azot.

Dramat podczas eksperymentu chemicznego

Eksperyment miał na celu zainteresować dzieci nauką i chemią, jednak efekt okazał się zupełnie odwrotny. Naukowe doświadczenie przybrało nieoczekiwany obrót. Media społecznościowe lotem błyskawicy obiegło nagranie ukazujące przebieg groźnego incydentu.

Na wideo widać tłum składający się głównie z dzieci i ich rodziców, zgromadzony na placu przed budynkiem. W centrum znajdowały się dwie beczki - do jednej z nich wlano nieznaną substancję, a następnie ułożono jedną na drugą. Organizatorzy zajęć rozgrzewali tłum i zachęcali uczestników pokazu do wspólnego odliczania.

Nagle beczka eksplodowała z głośnym hukiem, a plac spowił gęsty dym. Na wideo zarejestrowanym telefonem przez jednego ze świadków możemy zobaczyć przerażonych ludzi, uciekając w popłochu na różne strony. Sytuacja prezentowała się naprawdę zatrważająco.

Jak donosi portal "The Sun", w wyniku niespodziewanego wybuchu aż 15 osób zostało rannych. Wśród nich jest 9 dzieci w wieku szkolnym. Poszkodowani z oparzeniami trafili do szpitala Placa de l'Hospital. Jak na razie nie wiadomo, w jakim są stanie.

Burmistrz Girony Marta Madrenas poinformowała, że wydarzenie zostało zorganizowane przez lokalny uniwersytet w ramach "Nocy Badań". Wśród poszkodowanych znaleźli się profesor odpowiedzialny za eksperyment, Deni Jaminez, i asystent trzymający beczkę – który według burmistrza Madrenas doznał najpoważniejszych obrażeń.

Zobacz także: Znalezienie nauczyciela graniczy z cudem. "Mogę dać 2,6 tys. zł pensji"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
stefan sęk
2 miesiące temu
Nie robi się chemicznych eksperymentów w beczkach. Używa się minimalnych ilości substancji, bo siła ewentualnej eksplozji wzrasta do 3 potęgi masy. To był eksperyment fizyczny, bo azot z niczym nie reaguje, tylko w bardzo wysokich temperaturach może tworzyć tlenki. I tak był to eksperyment idiotyczny.
Maklo
2 miesiące temu
Kiedyś podobny efekt można było osiągnąć z karbitu.
Ehh
2 miesiące temu
Pis już eksperymentuje na całej Polsce kilka lat czy roz.. Gospodarke czy nie... Narazie mu się udaje..
Ehh
2 miesiące temu
Pis już eksperymentuje na całej Polsce kilka lat czy roz.. Gospodarke czy nie... Narazie mu się udaje..
Zenek
2 miesiące temu
Antoni eksperyment za te 30 milionów złotych które dostał od rządu robił.
byćmoże
2 miesiące temu
Najbardziej tym experymentem zainteresowani byli uczniowie muzułmańscy.
TVP Info
2 miesiące temu
Wina Tuska i Putina.
._.
2 miesiące temu
„Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne” ― powiedział Jarosław Kaczyński w jednym ze swoich wystąpień.
suweren
2 miesiące temu
Żeby sprawdzić ile prawa i sprawiedliwości jest w PIS trzeba sobie kupić lupę.
resFT
2 miesiące temu
Moim zdaniem jedyne co mogło zachować stan ciekły i mogło reagować z azotem w tej temperaturze -170 stopni był ciekły tlen. Reakcja egzotermiczna z wydzieleniem już gazowego tlenku azotu przechodzącego w dwutlenek. Wybuch z powodu gwałtownego rozprężenia objętości. Czyżby tego nie przewidzieli?
taka nauka
2 miesiące temu
Eksperyment wiele wszystkich nauczył choćby tego, by nie brać udziału w eksperymentach.
Styp
2 miesiące temu
Kiedyś ze 30 lat wstecz na fizyce, fizyk wetknął końcówki świetlówki do gniazdka ,ha ha ha pierdyknęło aż miło ha ha ha
psik
2 miesiące temu
Bombowa imprezka - modnie, widowiskowo .
spłonki
2 miesiące temu
ja właściwie interesuję się nauką, a nie tymi pokazami. Według mojej oceny nikt absolutnie w Polsce nie układa beczek na sobie i i nie używa przy tym ciekłego azotu. Siła wybuchu prosto zależy od ilości użytego materiału.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić