Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk,Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Dwa protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu. Jest decyzja Sądu Najwyższego

12
Podziel się:

Kolejne dwa protesty wyborcze PiS Sąd Najwyższy pozostawił bez dalszego biegu. Sędziowie zdecydowali, że protesty te nie spełniają warunków formalnych do merytorycznego rozpoznania.

Dwa protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Dwa protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu. Jest decyzja Sądu Najwyższego (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjęła decyzję w sprawie protestów wyborczych PiS, dotyczących dwóch okręgów wyborczych do Senatu: nr 12 (Grudziądz) i nr 92 (Gniezno). Sędziowie zdecydowali, że pozostawią je bez dalszego biegu.

Sędziowie zdecydowali, że protesty te nie spełniają warunków formalnych do merytorycznego rozpoznania. To oznacza, że nie dojdzie do ponownego przeliczenia kart do głosowania w obu okręgach.

Jak wyjaśnia w komunikacie SN, protesty "opierały się one na abstrakcyjnych zarzutach i żądaniach przeliczenia głosów".

"Zarzuty podniesione w proteście wyborczym muszą wskazywać na konkretne naruszenia przepisów prawa wyborczego, o których wiadomo wnoszącemu protest, przy czym nie jest wystarczające podanie jedynie przepisu, który w ocenie wnoszącego protest został naruszony, lecz konieczne jest opisanie konkretnych okoliczności, w jakich doszło do jego naruszenia" - głosi oświadczenie.

Zobacz także: Zobacz też: Nowy marszałek senior w Sejmie. Wiadomo, kto na pewno nim nie będzie

"Zarzuty abstrakcyjne, wskazujące na hipotetyczną, potencjalną możliwość naruszenia przepisów prawa wyborczego nie odpowiadają wymogom Kodeksu wyborczego i są niedopuszczalne. Nadto każdy zarzut powinien zostać poparty dowodem albo wskazaniem dowodu" - przypominają służby prasowe SN.

Podobnie jak w przypadku protestu rozpoznanego we wtorek - do sądu wpłynęły stanowiska PKW i okręgowych komisji wyborczych, które wskazały na brak podstaw do zakwestionowania ustalonego przez nie wyniku głosowania.

Z informacji przekazanych przez SN wynika, że stanowiska nie zajął Prokurator Generalny.

Przypomnijmy: PiS złożyło do SN protesty dotyczące sześciu okręgów: nr 100 (Koszalin), nr 75 (Tychy i Mysłowice), nr 12 (Grudziądz), nr 92 (Gniezno), nr 95 (m.in. powiaty krotoszyński i ostrowski), nr 96 (Kalisz). Wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów.

We wtorek trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowało o pozostawieniu go "bez dalszego biegu" protest wyborczego PiS ws. wyborów do Senatu w okręgu nr 75, obejmującym Tychy i Mysłowice. Wygrała w nim Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD)
. Jej kontrkandydatem był Czesław Ryszka z PiS.

Co oznacza wtorkowa decyzja SN? Protest nie będzie rozpoznawany merytorycznie, a w konsekwencji nie dojdzie do oględzin kart do głosowania i do ich ponownego przeliczania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Ada
3 lata temu
Merytorycznie to trąci oszustwem. Dlaczego niby nie można ponownie przeliczyć kart? Są jakieś merytoryczne przeszkody obiektywne?
freedom-first
3 lata temu
A Konfederacja?! Złożyła konkretne protesty. TVP nie wykonała wyroków w trybie wyborczym. I CO TERAZ!?
as
3 lata temu
MAFIA W TOGACH
Pilne
3 lata temu
KASTA SĘDZIOWSKA do DEKOMUNIZACJI !!!!!!!!!
pl
3 lata temu
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest nowa struktura w SN powolana przez Ziobre i to ci sedziowie rozpatruja protesty i zatwierdzaja wybory.
mar
3 lata temu
Dali pieniądze nielicznym (500+ reszta nic), a teraz się dziwią że nie wygrali
jan
3 lata temu
Lepszego kabaretu nie ma
T68
3 lata temu
W składach sędziów w SN, Prezydent miał zrobić czystkę i pozbyć się platformiaków. Mamy teraz skutki, za które ktoś pocierpi.
logik
3 lata temu
Panie Duda to są skutki pobłażliwości wobec sędziów jaką okazał Pan, ulegając naciskom UE i europosłów z PO. Jest Pan miękki panie prezydencie...
Ammon
3 lata temu
I to dowodzi tego że PIS nadaje się jedynie do tworzenia memów
tomek1981
3 lata temu
Czyjaś głowa poleci za złe przygotowanie wniosków.
OMC
3 lata temu
Zemsta !! Zemsta !! Zemsta !!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić