aktualizacja 

Ekspert ds. wojskowości: "Zachód jest przygotowany na niewłaściwą wojnę"

Zachodnie szkolenia ukraińskich żołnierzy nie są dostosowane do rodzaju wojny prowadzonej przez Rosję - alarmuje portal Businessinsider i analizuje powolny postęp ukraińskiej kontrofensywy, która wzbudziła falę krytyki wśród ekspertów ds. wojskowości.

Ekspert ds. wojskowości: "Zachód jest przygotowany na niewłaściwą wojnę"
Brytyjskie szkolenia armii ukraińskiej nie są dostosowane do rodzaju operacji militarnych prowadzonych ne terenie Ukrainy? (Gettyimages, Viktor Fridshon)

Ukraińska kontrofensywa, która rozpoczęła się w początkach czerwca, nie przyniosła zadowalających rezultatów, a jej powolne tempo wywołało falę krytyki ze strony ekspertów ds. wojskowości.

Winą za niezadowalające efekty w postępie walk obserwatorzy zaczęli obarczać szkolenia wojskowe jakie ukraińscy żołnierze przeszli na terenie Wielkiej Brytanii.

Chodzi o to, że metody jakich uczyli się ukraińscy żołnierze w trakcie kursu okazały się niewystarczające. Potwierdzili to sami wojskowi uczestniczący w szkoleniach, w rozmowie z dziennikarzami brytyjskiej platformy mediowej Opendemocracy:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom w polskim wojsku? "Będziemy centrum zbrojeniowym Europy"
Zachodnie szkolenie, choć niezłe pod względem nauczania podstawowych umiejętności żołnierskich, nie wydaje się być dobrze dostosowane do wojny na Ukrainie - przyznali.

Nic w tym dziwnego, bo jak zauważa portal Businessinsider "Kontrofensywa Ukrainy nigdy nie była łatwa" i dodaje, że siły rosyjskie spędziły miesiące na budowaniu swojej obrony oraz dostosowywaniu nowych taktyk jak na przykład powiększone i bardziej skoncentrowane pola minowe.

Założenie, że ukraińscy żołnierze będą w stanie po kilku tygodniach szkolenia odtworzyć taktykę w stylu zachodnim (...) zawsze było naciągane - zauważa Businessinsider i dodaje, że nauka nowego sposobu prowadzenia wojny jest wystarczająco trudna w czasie pokoju, nie mówiąc już o ofensywie przeciwko najpotężniejszym fortyfikacjom na Ziemi.

Wszystko przez to, że w przypadku walk na wschodzie kręgosłup działań wojennych stanowią nie tylko drony czy nowoczesne rakiety manewrujące, ale także staromodna broń jak artyleria, czy miny.

"Zachód jest przygotowany na niewłaściwą wojnę, powołując się na swoje doświadczenia z dwudziestu lat, gdy jego siły zbrojne walczyły z rebeliantami i terrorystami" - podsumowuje Michael Peck, dziennikarz specjalizujący się w dziedzinie obronności

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić