Aniela Siwek| 
aktualizacja 

Niepokój WHO. W Europie szaleje zmutowany koronawirus

180

Nowa mutacja koronawirusa przenosi się z norek na ludzi. Początkowo problem zgłosiła tylko Dania, która jest jednocześnie największym producentem futer z tego zwierzęcia. Teraz kolejne kraje odnotowują podobne przypadki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznaje, że jest "zaniepokojona".

Niepokój WHO. W Europie szaleje zmutowany koronawirus
Maria van Kerkhove z WHO przyznaje, że organizacja jest zaniepokojona mutacją koronawirusa, która występuje w Europie.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone, Włochy, Holandia, Hiszpania i Szwecja zgłosiły koronawirusa u norek. Nowa mutacja wirusa jest o wiele groźniejsza ze względu na to, że przenosi się ze zwierząt na ludzi i jest mniej wrażliwa na atak przeciwciał.

W Danii odnotowano już 12 przypadków ludzi zainfekowanych przez norki. Nałożono surowe ograniczenia na północ kraju, a także zdecydowano o odstrzeleniu zwierząt, tak aby ograniczyć ryzyko zakażenia do zera.

Koronawirus. Nowa mutacja może zaszkodzić powstaniu szczepionki

Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała w ubiegłym tygodniu, że nowa mutacja może stanowić "zagrożenie dla skuteczności" szczepionki. Dlatego też zdecydowano się na zabicie 17 mln norek. Frederiksen dodała, że decyzja została podjęta z "ciężkim sercem", ale jest konieczna w zaistniałej sytuacji.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński stracił poparcie? Gronkiewicz: on już nie panuje nad sytuacją
Zmutowany wirus u norek stanowi ryzyko dla efektywności szczepionki na koronawirusa - oświadczyła na konferencji premier Danii Mette Fredriksen.

Wielka Brytania natychmiast zakazała wjazdu osobom z Danii. W pozostałych pięciu państwach trwają intensywne badania, które mają odpowiedzieć na pytanie jak bardzo niebezpieczna jest mutacja. Eksperci uważają, że jeśli nie zostaną zastosowane środki ostrożności, świat może czekać druga pandemia.

Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Maria van Kerkhove z WHO stwierdziła, że fakt, iż zmutowany koronawirus przenosi się ze zwierząt na ludzi, jest "niepokojący". Dodał jednak też, że "mutacje wirusów są normalne".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić