aktualizacja 

Ekspert z Chin. Jakie są szanse, że szczepionka na COVID-19 zadziała?

12

Naukowcy twierdzą, że są już coraz bliżej wprowadzenia szczepionki niezbędnej do walki z pandemią koronawirusa. Niewiadomą jest, czy trwające obecnie wysiłki przyniosą zamierzony efekt. Eksperci z chińskiej firmy Sinovac mają jednak pewność.

Sinovac, firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Pekinie jest coraz bliżej szczepionki przeciwko COVID-19
Sinovac, firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Pekinie jest coraz bliżej szczepionki przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Obecnie na całym świecie trwają intensywne badania na rzecz nowej skutecznej szczepionki. Pekińska firma biofarmaceutyczna Sinovac buduje już zaplecze, by móc dostarczyć 100 milionów dawek.

Według producenta szczepionka na COVID-19 musi zadziałać. Luo Baishan, chiński ekspert pracujący nad szczepionką twierdzi, że jest w 99 proc. pewny, że będzie ona skuteczna.

Tak. Musi się udać... na 99 proc. - odpowiedział Sky News Luo Baishan, badacz z Sinovac , zapytany, czy szczepionka odniesie sukces.

Sinovac to firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Pekinie. Obecnie badania nad szczepionką, które są tam prowadzone znajdują się na drugim etapie. W testach uczestniczy ponad tysiąc ochotników. Trwają także rozmowy odnośnie kolejnego etapu testów na znacznie większej grupie. Rozważane jest ich przeprowadzenie w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie zakażonych jest znacznie więcej niż w Chinach.

Firma nie chce tracić czasu. Równocześnie z prowadzonymi badaniami trwa także intensywna produkcja gotowych zestawów. Gdy wszystkie etapy badań przejdą pomyślnie, będą gotowi do dystrybucji na dużą skalę.

Zobacz także: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Do kogo trafią szczepionki?

Globalny wyścig nad nową szczepionką nasuwa pytanie, w jaki sposób będzie ona w przyszłości rozprowadzana oraz czy kraje, gdzie będzie dostępna potraktują priorytetowo jedynie swoich obywateli. Prezydent Chin Xi Jinping zapewnił, że szczepionka, która postanie w Chinach będzie "światowym dobrem publicznym", podobne deklaracje złożyli przywódcy państw europejskich. Zapewnienie nie padło z ust Donalda Trumpa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić