o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
BA
|

Emerytura dla zwierząt służbowych. "To moralny obowiązek"

18
Podziel się

Ministerstwo spraw wewnętrznych planuje wprowadzić emerytury i zabezpieczyć opieką zdrowotną służbowych psów i koni w stanie spoczynku. Ma objąć ponad 1200 zwierząt. Miesięczne utrzymywanie zwierzęcia na emeryturze to nawet 2,5 tys. złotych.

Emerytura dla zwierząt służbowych. "To moralny obowiązek"
MSW proponuje wprowadzenie emerytury dla psów służbowych (Facebook, Straż graniczna)
bDYmuCgR

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że planuje wprowadzić emerytury dla zwierząt służbowych. Zasiłki będą otrzymywali właściciele psów i koni które skończyły służbę w organach państwowych. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński określił projekt ustawy jako „moralny obowiązek”, który powinien zyskać jednomyślne poparcie, gdy zostanie przedstawiony do zatwierdzenia w parlamencie jeszcze w tym roku.

„Niejedno ludzkie życie uratowano, wiele niebezpiecznych przestępców złapano dzięki zwierzętom na służbie” - powiedział w lutym. Według wyliczeń resortu, nowe prawo będzie dotyczyło około 1200 psów i ponad 60 koni znajdujących się obecnie w służbie. Ministerstwo informuje, że każdego roku około 10% zwierząt przechodzi na emeryturę. Większość psów to owczarki niemieckie lub belgijskie.

bDYmuCgT

Paweł Kuchnio, opiekun warszawskiego psa policyjnego Orbita, mówi w rozmową z Associated Press, że emerytowane psy prawie zawsze wymagają kosztownej opieki medycznej. Muszą radzić sobie z dolegliwościami, takimi jak na przykład nadwyrężone tylne stawy. Uważa, że pieniądze z emerytury „z pewnością będą bardzo pomocne i ułatwią sprawę” - powiedział.

Ustawa potwierdzałaby niepisaną zasadę, że opiekunowie zwierząt mają pierwszeństwo w utrzymaniu ich, zanim zostaną zaoferowane do adopcji. Ale co ważniejsze, rozszerzyłoby to odpowiedzialność państwa za zwierzęta na okres ich emerytury i zapewniłoby wsparcie finansowe dla właścicieli.

Zadowolenie z pomysłu ministerstwa spraw wewnętrznych wyraził też właściciel konia służbowego. Dariusz Małkowski mówi, że musiałby zapłacić za stajnię 13-letniego czarnego konia Rywala, gdyby miał go zostawić u siebie po przejściu na emeryturę. Stajnia pod Warszawą może kosztować około 2500 złotych miesięcznie.

bDYmuCgZ

Zwierzęta służbowe pełnią bardzo ważną funkcję w organach państwowych. Pracują między innymi w Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji i Służbie Więziennej. Lokalizują ocalałych w zawalonych budynkach, tropią zbiegów, łapią nielegalnych handlarzy narkotyków i materiałów wybuchowych oraz pomagają kontrolować hałaśliwe tłumy.

Robią to wszystko w zamian tylko za jedzenie i zakwaterowanie. W obecnej sytuacji kiedy nadchodzi emerytura kończy się opieka państwa nad psami i końmi służącymi w Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Najczęściej, kiedy właściciele nie mogą sobie pozwolić zostawić psa czy konia u siebie są rozdawane bez żadnych zabezpieczeń dla ich przyszłego dobra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYmuChu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
lwiczka
miesiąc temu
A co z psami dla niewidomych?
Roll
miesiąc temu
Najwyższy czas, dobra wiadomość
PePe
miesiąc temu
Ha ha ha, prawie sie zsikalem ze smiechu, juz widze tych pociotkow komendantow co biora sobie na utrzymanie po 10 psow policyjnych, i 25000zl co miesiac przytulaja, brawo rzad, brawo ciemnota co takie cos popiera !
bDYmuChv
PePe
miesiąc temu
lewactwo rzadowe po prostu szaleje, ale ze ludzie to popieraja? to jest po prostu przerazajace... nie wiem jak to sie dzieje, czy to z powodu bogactwa w jakim zyjemy? czy degeneracji ludzi? ciezko stwierdzic. Ale zeby psu placic 2500 emerytury? kiedy legalizacja zwiazkow ze zwierzetami?
Qna
miesiąc temu
A co z chomikami służbowymi?
Tetryk z PRL
miesiąc temu
Miło posłuchać choć jednej rozsądnej i mądrej propozycji w tym zalewie kretynizmu naszych polityków....
Jan
miesiąc temu
Jestem gotow zrezygnowac z emerytury i przejsc na utrzymanie mnie przez panistwo. Zaplaca za mieszkanie media ubrania wyrzywienie leczenie
Nikt
miesiąc temu
Wszystko ok, tak powinno być. Tylko że ta kwota jest nie adekwatna do rzeczywistości gdzie po przejściu na emeryturę obywatel dostaje 9000 zł i musi żyć
wtfk
miesiąc temu
Emerytury wyższe, niż mają nasi rodacy...
Człowiek
miesiąc temu
Rychło w czas...aż płakać się chce na losem wielu tych cudnych zwierzaków... Nie ma się czym chwalić tylko bić się w pierś że dopiero tak późno się nimi ktoś zainteresował
mix
miesiąc temu
i jeszcze 13 i 14 pensję jak szaleć to szaleć
obserwator>
miesiąc temu
Przed laty jak odchodziłem na emeryturę to chciałem zabrać psa ze sobą bo był schorowany i wymagał leczenia.Jeden z komendantów wycenił go na kwotę,która nie była "warta"zapłaty za podopiecznego.Poczekałem trochę dłużej zmienili komendanta i problem został rozwiązany.Podopieczny na emeryturze jaką mu zafundowałem przeżył jeszcze pięć lat w luksusie i dostatku a następnie ze względu na operacje i stan zdrowia zakończył żywot na tej ziemi bez pomocy resoru i państwa.Jeśli tak się stanie to popieram choć jeden mądry pomysł posłów tylko nie wiem jeszcze jakiej opcji.
wiwat
miesiąc temu
Nareszcie jakaś sensowna propozycja, przecież utrzymanie takiego zwierzaka mało nie kosztuje.Przez okres służby chyba sobie zapracował na godne życie.
bDYmuChn
zkk
miesiąc temu
Tak, to prawda, że te psy po służbie zasługują na emerytury bardziej niż dzisiejsi posłowie i rządzący.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić