Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Epidemia koronawirusa. Płeć ma znaczenie w przebiegu COVID-19. Nowe badania

6

Nowe badania sugerują, że mężczyźni wytwarzają więcej przeciwciał na COVID-19 niż kobiety. Jednocześnie są bardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.

Epidemia koronawirusa. Płeć ma znaczenie w przebiegu COVID-19. Nowe badania
Mężczyźni wytwarzają więcej przeciwciał na COVID-19 (Getty Images)

Badanie zostało przeprowadzone przez NHS Blood and Transplant w Wielkiej Brytanii. Naukowcy wykazali, że mężczyźni częściej chorują na COVID-19 poważnie i dlatego wytwarzają wyższe poziomy przeciwciał niż kobiety.

Oznacza to, że osocze mężczyzn może być bardziej przydatne do ratowania życia kolejnych pacjentów. Z badań wynika, że 43 proc. dawców płci męskiej miało wystarczająco bogate w przeciwciała osocze, aby zastosować je do transfuzji, w porównaniu z 29 proc. kobiet.

Potrzebnych jest więcej dawców osocza. Ale szczególnie chcielibyśmy dostać je od mężczyzn. Nasze badania i wiele innych na całym świecie pokazują, że mężczyźni z COVID-19 częściej niż kobiety chorują poważnie. To sprawia, że ​​są lepszymi dawcami osocza po wyzdrowieniu - powiedział profesor David Roberts z NHSBT.

Osocze wyzdrowiałych pacjentów jest bogate w przeciwciała, czyli białka wytwarzane przez układ odpornościowy w celu zwalczenia infekcji. Lekarze wierzą, że dzięki terapii osoczem można pomóc pacjentom chorym na COVID-19.

Zobacz także: Polacy stworzyli rewolucyjny test na koronawirusa. Czekają na kontakt od resortu

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić