Erupcja na Islandii. Policja ostrzega i zamyka dostęp do wulkanu

6

10 lipca zaczęła się erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii. Policja oraz służby ratunkowe ostrzegają przed zagrożeniem i ograniczają dostęp do wulkanu, który wyrzuca "zagrażające życiu toksyczne gazy".

Erupcja na Islandii. Policja ostrzega i zamyka dostęp do wulkanu
Wulkan "pluje" toksynami. (Twitter)

10 lipca Islandzkie Biuro Meteorologiczne przekazało, że rozpoczęła się erupcja wulkanu Fagradalsfjall, na półwyspie Reykjanes w pobliżu stolicy Islandii. Nie wiadomo jak długo potrwa. W ocenie specjalistów, szczelina, z której wypływa lawa, ma ok. 200 metrów długości.

Erupcja wulkanu na Islandii

Mieszkańcy półwyspu Reykjanes i Reykjaviku zostali poproszeni o zamykanie okien i wyłączenie wentylacji. Policja ograniczyła dostęp do wulkanu ze względu na niebezpieczeństwo.

W trakcie erupcji zaczęły wydobywać się trujące gazy. Przebywanie w pobliżu wulkanu jest niebezpieczne i może doprowadzić do licznych obrażeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 2S5 Hiacynt nagle eksplodował. Atak na Rosjan pod Donieckiem
Policja, po konsultacji z naukowcami, postanowiła ograniczyć dostęp do miejsca erupcji. Powodem jest ogromne i zagrażające życiu zanieczyszczenie toksycznymi gazami - poinformowały islandzkie służby.

Sytuacja stała się bardziej niebezpieczna ze względu na brak wiatru. Przez kilka kolejnych godzin gazy mogą kumulować się wokół wulkanu. Turyści, którzy zdążyli wybrać się w okolice Fagradalsfjall, powinni jak najszybciej wrócić.

Tym, którzy już podjęli decyzję o wędrówce do miejsca erupcji lub już tam są, zdecydowanie zaleca się opuszczenie tego obszaru - ostrzegają służby.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall nie będzie duża, a do atmosfery nie przedostaną się niebezpieczne pyły. Największym zagrożeniem są wspomniane gazy i lawa, która wydobywa się wraz z nimi.

To już kolejna erupcja na Islandii. Naukowcy podkreślają, że nadmierna aktywność wulkaniczna powinna niepokoić, ponieważ jest ona związana z globalnym ociepleniem i topnieniem lodowców.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić