aktualizacja 

Naukowcy mapowali dno oceanu. Odkrycie "aż trudne do wyobrażenia"

132

Przez dziesięć lat naukowcy śledzili dane satelitarne w poszukiwaniu nierówności na dnie oceanu. W ten sposób zmapowali położenie podwodnych gór i zidentyfikowali kolejnych 19 325 wulkanów. To prawie dwukrotnie więcej niż sądzono jeszcze w 2011 roku.

Naukowcy mapowali dno oceanu. Odkrycie "aż trudne do wyobrażenia"
Prawie 20 000 starożytnych wulkanów odkrytych na dnie oceanu (oceanexplorer.noaa)

Wykorzystując nową partię danych satelitarnych, zespół naukowców kierowany przez badaczkę Ziemi Julie Gevorgian ze Scripps Institution of Oceanography w Kalifornii, odkrył ponad 19 000 nowych gór podwodnych.

Utworzone w wyniku aktywności wulkanicznej głęboko pod powierzchnią oceanu góry podwodne mogą wznosić się na wysokość od około 3 do 10 kilometrów (6,2 mil). Zwykle są łatwo wykrywalne przez sonar, ale tylko wtedy, gdy przelatuje nad nimi statek

Mniejsze podmorskie góry o wysokości niższej niż 2 kilometry są jeszcze trudniejsze do znalezienia, chociaż zwykle tworzą się w pobliżu grzbietów śródoceanicznych, gdzie magma przepycha się przez cienką i popękaną skorupę ziemską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Odkrycia te mogą pogłębić naszą wiedzę na temat tektoniki płyt, wulkanizmu oraz ruchów prądów oceanicznych i życia morskiego na rozległych obszarach oceanu, które od tak dawna nie były mapowane - twierdzą naukowcy.

Zmapowana została już 1/4 dna oceanicznego kuli ziemskiej i jak podkreśliła badaczka: "To, jak wiele podwodnych szczytów zostało znalezionych pod powierzchnią oceanu, jest aż trudne do wyobrażenia".

Szczególnie że nieodkryte podwodne góry utworzone przez aktywność wulkaniczną mogą wznosić się w morskiej toni na tysiące metrów, narażając niczego niepodejrzewające załogi okrętów podwodnych na niebezpieczeństwo.

Dlatego naukowcy nie zamierzają poprzestać na dotychczasowych odkryciach. A dalsze misje mające pomóc w osiągnięciu tego celu, są już w toku. Problem w tym, że wykrywanie mniejszych gór podwodnych nie jest łatwe: mogą być one zasłonięte przez spiętrzone na nich osady oceaniczne lub pobliskie elementy dna morskiego i turbulentne prądy oceaniczne, które mogą zakłócać subtelne różnice grawitacyjne.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić