Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Gdzie koszty życia są najwyższe? Oto ranking najdroższych miast świata

13

Według rankingu corocznie przygotowywanego przez firmę Mercer najdroższymi miastami na świecie są azjatyckie metropolie, czyli Hongkong i Singapur. Cztery kolejne miejsca zajęły zaś aglomeracje z jednego europejskiego państwa. W zestawieniu znalazły się również polskie miasta, w których koszty życia znacząco wzrosły względem ubiegłych lat.

Gdzie koszty życia są najwyższe? Oto ranking najdroższych miast świata
Hongkong ponownie uznano za najdroższe do życia miasto (Pixabay)

Firma Mercer tworząc coroczny ranking analizuje ponad 200 czynników wpływających na poziom życia w poszczególnych miejscach na świecie. Brane są pod uwagę m.in. ceny mieszkań, żywności, rozrywki czy otoczenie makroekonomiczne, jak na przykład odczyty inflacji.

Czynnikiem o największej wadze, który decydował o miejscu danego miasta na liście były przede wszystkim ceny mieszkań. Kolejnymi punktami były koszty transportu, wyżywienia oraz podstawowych usług.

Według rankingu najdroższym miastem na świecie w 2024 roku jest Hongkong. To już trzeci rok z rzędu, gdy jest on uznawany za najbardziej wymagające pod względem finansowym miejsce do życia. Kolejne miejsce na liście zajął natomiast Singapur.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Światowe metropolie z niezwykłej perspektywy

Koszty życia w Europie są coraz wyższe

Bardzo duże koszty życia są także w kilku miastach w Szwajcarii. Miejsca od 3 do 6 zajęły kolejno Zurych, Genewa, Bazylea oraz Berno.

Na wysokich pozycjach w rankingu znalazły się również: Nowy Jork, Londyn, Nassau (Bahamy) i Los Angeles. Zaś w drugiej dziesiątce uplasowały się Kopenhaga, Wiedeń, Paryż, Amsterdam czy Berlin.

Jeżeli chodzi o polskie miasta Warszawa zajęła 135. pozycję, co oznacza wynik wyższy od ubiegłorocznego o 35 miejsc. Na 169. znalazł się Wrocław, który awansował w stosunku do ubiegłego roku o 17 miejsc, natomiast Kraków znalazł się na 175. miejscu, tj. o 15 wyższym niż w 2023 roku. W polskich miastach jest drożej, niż przed rokiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić