Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Grożą nam gigantyczne kary. Przez wycinkę w Puszczy Białowieskiej

19
Podziel się:

Nasz kraj otrzymał kolejne upomnienie w związku z decyzją o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej. Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu prowadzonej od ubiegłego roku procedury przeciwko naszemu państwu, która może zakończyć się gigantyczną karą finansową.

Grożą nam gigantyczne kary. Przez wycinkę w Puszczy Białowieskiej
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

"Komisja Europejska wzywa Polskę do wstrzymania zaplanowanego na szeroką skalę wyrębu w Puszczy Białowieskiej - ostatnim w Europie kompleksie pierwotnej puszczy i obszarze ochrony przyrody objętym siecią Natura 2000" - podała KE w komunikacie.

Komisja skierowała do naszych władz wezwanie do usunięcia uchybienia, domagając się, aby przestrzegane były przepisy unijne zawarte w dyrektywie ptasiej i dyrektywie siedliskowej.

"Ministerstwo Środowiska w Puszczy Białowieskiej prowadzi działania wynikające z prawa europejskiego i krajowego, w tym m.in. z przepisów dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Działania podejmowane w Puszczy Białowieskiej nastawione są tylko i wyłącznie na przywrócenie jej do stanu z czasu, kiedy zachwycała swoim pięknem i majestatem" - podkreślił rzecznik prasowy MŚ Paweł Mucha w oświadczeniu przesłanym PAP w odpowiedzi na prośbę o komentarz do stanowiska Komisji.

Zapewnił on, że prace prowadzone w Puszczy są nastawione na powstrzymanie utraty gatunków i siedlisk przyrodniczych chronionych na tym obszarze na mocy dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Dodał, że niedawno po raz pierwszy w historii Puszczy przeprowadzono jej inwentaryzację.

"W poprzedni piątek w Puszczy Białowieskiej prowadzona była akcja odnowienia Puszczy. Młode pokolenie drzew liściastych zostało posadzone w miejsce drzewostanu świerkowego, który na skutek gradacji kornika obumarł i został usunięty. Niestety, nad czym ubolewam, akcja ta została skrytykowana przez środowiska, które w dyskusji nt. Puszczy biorą czynny udział" - dodał rzecznik.

- Nieracjonalne, sprzeczne z wiedzą przyrodniczą decyzje min. Szyszki postawiły nasz kraj w bardzo trudnej sytuacji. Jesteśmy o krok przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za decyzje ministra w sprawie Puszczy Białowieskiej - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Podobnie jak w przypadku pierwszego etapu postępowania teraz również Komisja skróciła o połowę polskiemu rządowi czas na odpowiedź. Zwykle są to dwa miesiące, rząd ma tylko miesiąc. Po otrzymaniu informacji z Polski Komisja ma zdecydować o dalszych krokach.

Jeśli w ciągu miesiąca Polska nie odpowie na upomnienie lub też odpowiedź nie będzie dla Brukseli satysfakcjonująca, kolejnym etapem postępowania będzie pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który może zasądzić wysokie kary finansowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
MASZTARSKI
5 lata temu
Największym szkodnikiem lasów są politycy! Kornik drukarz w Puszczy Białowieskiej nadmiernie rozmnożył się, doprowadzając do śmierci ponad siedmiu tysięcy hektarów drzewostanów świerkowych dzięki nagonce pseudo ekologów, dziennikarzy wybiórczo operujących faktami, a w konsekwencji - DECYZJI POLITYKÓW - którzy zabronili usunięcia zaatakowanych przez kornika drukarza - powalonych i połamanych świerków (około 10 tysięcy metrów sześciennych) po huraganach jakie przeszły nad Puszczą Białowieską na przełomie lat 2011 / 2012. Po pięciu latach w wyniku braku działań kornik drukarz, wsparty brakiem opadów, rozmnożył się nadmiernie, SIĘGAJĄC MILIONA TRZYSTU TYSIĘCY METRÓW SZEŚCIENNYCH MARTWYCH DRZEW ŚWIERKOWYCH W WIEKU OD KILKUNASTU - NAWET DO STU PIĘĆDZIESIĘCIU ( I WIĘCEJ) LAT ! POWIERZCHNIA MARTWYCH DRZEWOSTANÓW ŚWIERKOWYCH W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ PRZEKROCZYŁA SIEDEM TYSIĘCY DWIEŚCIE HEKTARÓW!!! GRADACJA TRWA I NIE WIDAĆ JEJ KOŃCA !!!
Drzewo
5 lata temu
Pan minister zapłaci ze swojej kieszeni.
resewas
5 lata temu
Ten til z pimpis guja sięzna jet.
Leśniczy
5 lata temu
65% Białowieskiego Parku leży w Białorusi ... niech ŁUNIA tam uderzy do Łukaszenki w tej sprawie !
Wawiak
5 lata temu
proponuje, żeby Polska narzuciła kary na kraje UE, które wcześniej wyrąbały całe swoje lasy i teraz nie maja czego bronić a nas karzą za byle głupotę...puszcza była i będzie przeżyje niejednego Szyszkę....mam działkę na Mazurach, pod koniec rządów PO wyrąbali u mnie lasu tyle, że od 20 lat nie widziałem takiego czegoś, krajobraz jak na księżycu GDZIE WTEDY BYŁA UNIA?
afrykaner
5 lata temu
niech Polska pokaże unii gest Kozakiewicza kościołowi też.
asd
5 lata temu
Ten las przeżył już niejednego szkodnika mam nadzieję że da radę przeżyć szyszkę. Celem utrzymania puszczy jest pozwolenie naturze na samoregulację a nie na ingerencję człowieka. Tylko chory umysł potrafi dla własnych celów zniszczyć wspólne dobro które tworzyło tysiącleciami. Wstyd panowie politycy wstyd.
zx
5 lata temu
wyciąć szyszko
eko
5 lata temu
ktoś się na tym wyrębie potężnie obłowi, wzrosną do kolosalnych rozmiarów majątki panów kolesi, a społeczeństwo będzie znowu płaciło kary (jak swego czasu za więzienia amerykanskie na naszym tereni-kilku panów wzięło kase, a podatnicy płacili karę).pazernośc rzadzacych nie ma granic!
zielony
5 lata temu
nasza puszcza nasza tyle lat potrafiliśmy dbać o nią bez unii niby to papier meble to z czego są zrobione tumany z unii mogą nas cmoknąć w pompę
smerf
5 lata temu
Mam pytanie do urzędników uni i pseudo ekologów jak kornik zniszczy wszystkie drzewa które następnie przewrócą się to na jakich drzewach ptaki założą gniazda co posadzimy sztuczne opamiętajcie się
98
5 lata temu
wystapic z UE !!!
ddd
5 lata temu
precz z UE !!!!!
ONA
5 lata temu
Puszcza to dawna ostoja, rządzi się swoimi prawami i nikt nie powinien tam swoich łap wsadzać! Bo w przeciwnym razie to już nie będzie teren prastarej puszczy!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić