Robert Czykiel| 

Groźny wirus atakuje w Hiszpanii. Ukąszenie komara może zabić

37

W Hiszpanii powiało grozą, gdy okazało się, że ludzie poważnie chorują po ukąszeniu komara. Owady przenoszą tzw. gorączkę Zachodniego Nilu, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Groźny wirus atakuje w Hiszpanii. Ukąszenie komara może zabić
(Pixabay)

Komary dla wszystkich są bardzo uciążliwe. Szczególnie w okresie letnim, gdy jest ich najwięcej. Ugryzienie często skutkuje swędzeniem. Te owady jednak mogą także przenosić groźną chorobę.

Niebezpieczna choroba w Hiszpanii. To przez komary

Niepokój pojawił się w Hiszpanii, a dokładniej w Sewilli i jej okolicach. W ostatnich dniach sporo osób trafiło do szpitala, a u trzynastu z nich zdiagnozowano tzw. gorączkę Zachodniego Nilu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że chorzy zostali ukąszeni przez komary, które mogą przenosić niebezpieczną chorobę. Jak tłumaczą naukowcy, wirus pojawia się u komarów po ukąszeniu zarażonych ptaków.

Zobacz także: Kogo atakują komary? 5 nietypowych zależności

Gorączka Zachodniego Nilu u ludzi przeważnie ma łagodne objawy. Może jednak doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz do ostrego porażenia wiotkiego. Zdarzają się także przypadki śmiertelne.

Na razie nie ma powodów do paniki, bo choroba rozwija się u niewielu osób. Władze Sewilli jednak apelują do mieszkańców o większą ostrożność. Stąd zalecenia, aby w oknach instalować moskitiery, nocą nie zapalać światła, czy po zmroku nie wychodzić z domu.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić