Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Hakerzy chcieli zatruć wodę. Podejrzewają Iran

1

Izrael został zaatakowany przez hakerów. Sprawcy chcieli podnieść poziom chloru w wodzie pitnej, co groziłoby zatruciem lub nawet śmiercią setek ludzi. Zachodnie służby mają podejrzewać, że za atakiem stoi Iran.

Iran miał przeprowadzić atak hakerski na Izrael
Iran miał przeprowadzić atak hakerski na Izrael (Getty Images)

Irańscy hakerzy chcieli otruć setki Izraelczyków. Tak twierdzą źródła "Financial Times" z izraelskich służb, a także wywiadu niesprecyzowanego "kraju Europy Zachodniej". Ustalenia odnoszą się do ataku hakerskiego, którego efekty zauważono na początku maja w izraelskim systemie wodociągowym.

Atak był znacznie bardziej wyrafinowany, niż początkowo sądzono. Sprawcy byli bliscy sukcesu, tak naprawdę nie wiemy, dlaczego ostatecznie im się nie udało - powiedziało "Financial Times" źródło z zachodnich służb.

Hakerzy chcieli znacznie podnieść poziom chloru w zbiornikach. Gdyby odnieśli sukces, tysiące mieszkańców Izraela zostałoby odciętych od wody. Według innego scenariusza setki ludzi cierpiałyby z powodu potencjalnie śmiertelnych zatruć. Od początku za atak nieoficjalnie obwiniano Iran.

To początek nowej ery tajnej wojny cyfrowej. Zima nadchodzi - powiedział tajemniczo Yigal Unna, dyrektor urzędu ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, cytowany przez dziennik "Ha-Arec".

Iran chciał otruć Izraelczyków? Zemścili się dwa tygodnie później

W tym celu izraelskie służby miały włamać się do komputerów jednego z największych irańskich portów morskich i sparaliżować ruch na kilka godzin. Jednak rząd Izraela nie przyznaje się do żadnych uderzeń odwetowych, nie wskazuje też winnych ataku na swój system wodociągowy. Iran z kolei odrzuca oskarżenia o próbę otrucia wody w Izraelu.

Iran w obecnej sytuacji politycznej nie może sobie pozwolić na próbę otrucia izraelskich cywilów. Uważamy, że to Izraelczycy zaaranżowali całą sprawę, żeby wyciągnąć więcej pieniędzy od USA - powiedział anonimowy informator "Financial Times" z irańskiego rządu.

Zobacz też: Irańska ropa u wybrzeży Wenezueli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić