Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|

Islandczycy wściekli na Polaków. "Ogromny wpływ na całe społeczeństwo"

543
Podziel się:

Islandzkie media nie oszczędzają obcokrajowców, którzy mimo kolejnej fali pandemii nie chcą się szczepić przeciwko koronawirusowi. Wytyka im się, że wcześniej nie przestrzegali zasad kwarantanny i teraz również narażają nie tylko swoje zdrowie, ale cały system opieki medycznej.

Islandczycy wściekli na Polaków. "Ogromny wpływ na całe społeczeństwo"
Islandzkie media narzekają na pracowników z zagranicy, którzy nie chcą się zaszczepić (Pexels)

Polacy na Islandii ponuro słuchają dyskusji, która toczy się w tamtejszych mediach. Wbrew zaleceniom epidemiologów władze nie przedłużyły ferii świątecznych do 10 stycznia. Oznacza to, że od wtorku uczniowie wrócili do szkoły i część z nich najprawdopodobniej zarazi się w niej koronawirusem.

Styczeń i luty będą dla nas testem - przewiduje Björn Ingi Hrafnsson, redaktor viljinn.is.

Dziennikarz twierdzi, że o pewnym ważnym problemie nikt nie chce na Islandii wspominać. Według Björna Ingi Hrafnssona większość chorych, którzy ciężko przechodzą COVID-19 to obcokrajowcy. Pracujący obcokrajowcy, głównie ze wschodniej części Europy, których udział w życiu społecznym Islandii skończył się na numerze ID [islandzki numer identyfikacyjny, pod pewnymi względami podobny do polskiego peselu - przyp. red.] i którzy nie chcieli się szczepić.

Powodują zwiększenie presji na nasz system opieki zdrowotnej i na własne zdrowie, w stopniu większym niż jest to konieczne - podkreśla Björn Ingi Hrafnsson.

Dziennikarz wskazuje, że sąsiedzi Islandii mają podobny problem i rozwiązują go znaczniej ostrzej. Wprowadzane są m.in. godziny policyjne dla niezaszczepionych, a pracownicy, którzy nie chcą się zaszczepić mimo braku przeciwwskazań zdrowotnych, są zwalniani z pracy.

Wszystko dlatego, że taka decyzja podjęta przez nielicznych ma ogromny wpływ na całe społeczeństwo - napisał Björn Ingi Hrafnsson.

Björn Ingi Hrafnsson pisze o "obcokrajowcach", dlaczego my piszemy o Polakach? Według oficjalnych statystyk 15,5 proc. populacji Islandii to obcokrajowcy, a aż 35,9 proc. wszystkich imigrantów to Polacy. Dla porównania, drugą największą grupą obcokrajowców są Litwini, którzy stanowią jednak zaledwie 5,7 proc. wszystkich imigrantów na Islandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(543)
Chuj cięto ob...
5 miesięcy temu
Nie ma obowiązku szczepienia się na coś czego wogole nie ma... A szczepić się bo ktoś chce... To może sobie chcieć...
Jok
5 miesięcy temu
A jakich sąsiadów ma Islandia, chyba misie polarne.
NIezalezny
5 miesięcy temu
EU tylko kto na was będzie "robił" ? Inzynierowie i lekarze z Afryki? Powodzenia!!!!
Pseudo Naukow...
5 miesięcy temu
Szczepienie jest skuteczne i ma ogromny wpływ na liczbę zgonów i hospitalizacji( zmniejszenie), tak twierdzą naukowcy . Pytanie do naukowców - jaki wpływ na te same liczby ma liczba osób , które już przechorowały Covid ?
koko
5 miesięcy temu
No niestety za chlebem zazwyczaj jadą miernoty bez wykształcenie, podkreślam zazwyczaj, bo wielu wykształconych ludzi też wyjechało.Wracając do tych mniej skomplikowanych osób, to sami ze swojego otoczenia możecie zauważyć że osoby antyszczepionkowe i antycovidowe to ludzie najgłośniejsi nie mający o tym zielonego pojęcia, podatni na sugestie, ale jednak, no cóż, prości i głupi.
WrednyScyzor
5 miesięcy temu
Dziennikarz wskazuje, że sąsiedzi Islandii mają podobny problem i rozwiązują go znaczniej ostrzej. Mieszkałem tam ponad rok, i z tego co pamiętam to Islandia nie za bardzo ma jakichkolwiek sąsiadów. No chyba że mowa o oddalonych po prawie 2000 km Norwegii, Irlandii lub Kanadzie. No bo chyba nie o grenlandzkich, bezzębnych alkoholikach, którzy nie zauważyli jeszcze że 21wiek nadszedł, a co dopiero jakiś covid.
oko
5 miesięcy temu
Jesteśmy na krawędzi globalnej transformacji. Wszystko czego potrzebujemy to wielki kryzys, i narody zaakceptują Nowy Porządek Świata. David Rockefeller (na Konferencji Biznesu ONZ, wrzesień 1994
edi
5 miesięcy temu
nikt nie zaprzecza deklarowanej skuteczność szczepionek lecz pyta o MODYFIKACJE LABORATORYJNA jako dziwnie zapomniana przyczyne? ich nieznany sklad i dlugotrwale konsekwencje dla zdrowia i zycia ludzi
edi
5 miesięcy temu
takie polakozercze artykuly mozna pisac bez obawy od kiedy rzad polski jest Polski.To ekipa ktora administruje byly narod
Doczytany
5 miesięcy temu
Kwestię wysokiej liczby zakażeń w krajach dobrze wyszczepionych jeszcze w październiku komentował prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ. Ekspert podkreślał wtedy, że najważniejszym dowodem na to, że szczepionki działają, jest niższa liczba zgonów niż w poprzednich falach. - Jest ich wielokrotnie mniej niż w czasie poprzednich fal. To koronny przykład, który pokazuje skuteczność szczepionek. Właśnie do tego dążymy; jeżeli zagrożenie związane z zachorowaniem spadnie, to po prostu zagrożenie się zmniejszy i przestanie destabilizować nasze życie. Ekspert wskazał też na argument czysto logiczny. Im więcej osób się szczepi, tym więcej zakażeń dotyczy osób zaszczepionych. — Kolejna rzecz jest taka, że jeśli zaszczepimy np. 90 proc. osób z grup ryzyka — to większość infekcji, które się pojawią, siłą rzeczy będzie dotyczyła zaszczepionych. Skuteczność szczepionki nie jest 100 proc. Najważniejsze jest to, że np. że wszystkie publikowane na bieżąco informacje z Wielkiej Brytanii pokazują redukcję liczby hospitalizacji i zgonów — dodał w październiku. Od tego czasu nic się jednak nie zmieniło. Przy rekordowych liczbach zakażeń na Wyspach, dzienne liczby zgonów z powodu COVID-19 są zdecydowanie niższe niż podczas poprzednich fal epidemii w Wielkiej Brytanii.
Dorian
5 miesięcy temu
o2 wywalić z internetu a niezaszczepionym dać wreszcie spokój, bo większość zawsze ma rację
Tsar
5 miesięcy temu
Odebraç Isladeborygenii prawa miejske !
edi
5 miesięcy temu
artykul jest tendencyjnie szowinistyczny
czytajzezrozu...
5 miesięcy temu
...15,5 proc. populacji Islandii to obcokrajowcy, a aż 35,9 proc. wszystkich imigrantów to Polacy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić