Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Polski Ład a pensje posłów. "O swoje portfele potrafią zadbać"

695
Podziel się:

Od momentu wprowadzenia w życie Polskiego Ładu coraz więcej osób uskarża się na skutki nowych przepisów podatkowych, które negatywnie wpływają na wysokość ich pensji. Tego problemu nie mają jednak... posłowie. Jak to możliwe, że negatywne konsekwencje nowego programu omijają polskich parlamentarzystów?

Polski Ład a pensje posłów. "O swoje portfele potrafią zadbać"
Jak posłowie odczują skutki Polskiego Ładu? (PAP)

Wraz z początkiem nowego roku wdrożona została reforma podatkowa Polski Ład. Projekt z założenia miał ułatwić życie Polakom m.in. poprzez podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Okazuje się jednak, że efekt zmian jest odwrotny, a coraz więcej osób skarży się na obcięte pensje.

Jedną z grup zawodowych, która boleśnie odczuła skutki Polskiego Ładu, są nauczyciele, otrzymujący swoje pensje z góry. Wynagrodzenie wielu pedagogów za styczeń zostało pomniejszone nawet o 20 proc. Z podobnym problemem spotkali się już także m.in. pracownicy mundurowi.

Pensje posłów po Polskim Ładzie

A jak to wygląda w przypadku posłów? Jak donosi "Super Express", parlamentarzyści wyjątkowo łagodnie odczują następstwa nowego systemu. Wobec ich wynagrodzenia zastosowano bowiem pewien sprytny "trik".

Po wprowadzonych niedawno podwyżkach uposażenie posła wynosi 12 826,57 zł brutto. Oprócz tego otrzymuje on także dietę w wysokości 4 008, 33 zł brutto. Warszawski doradca podatkowy Mariusz Makowski wyjaśnił w rozmowie z "SE", że poselska i senatorska pensja jest opodatkowana, a zwolniona z podatków jest dieta do 3 tys. zł.

Dziennikarze "SE" postanowili policzyć za pomocą kalkulatora na rządowej stronie, ile dokładnie pieniędzy wpłynie na konto posła w nowym roku. Ustalili, że gdyby opodatkowana była cała kwota uposażenia i diety, polityk po zmianach mógłby stracić nawet 412 zł i otrzymać 10 711 zł netto. Jednak dzięki zwolnionych z podatku 3 tys. diety, łącznie może dostać "na rękę" aż 12 048 zł.

- Podwyżka pensji dla parlamentarzystów o 60 procent to najbardziej bezczelny wyraz arogancji polityków od wielu lat. Na dodatek jakość ich pracy dzięki tym podwyżkom nie poprawiła się, czego najlepszym dowodem jest bubel legislacyjny zwany Polskim Ładem - powiedział "SE" działacz związków zawodowych Piotr Szumlewicz.

Trudno się dziwić, że posłowie dobrze wyjdą również na przeforsowanych przez siebie zmianach podatkowych. Nie interesuje ich los społeczeństwa, ale o swoje portfele potrafią zadbać - dodał Szumlewicz.
Zobacz także: Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(695)
Gggg
5 miesięcy temu
Czy ktos to przeczytal I zrozumial czy wszyscy tylko powtarzaja modne hasla
No No
5 miesięcy temu
To kiedy sąd i szubienice?
Gggg
5 miesięcy temu
Co to za bełkot bez składu i ladu tak dieta bez podatku i zwiększa pensje o 60 procent ludzie co za barany tu pracuja
Gggg
5 miesięcy temu
Co to za bełkot bez składu i ladu tak dieta bez podatku i zwiększa pensje o 60 procent ludzie co za barany tu pracuja
Frajerzy
5 miesięcy temu
Pracujcie na swoich Panów
Bat Chłopski
5 miesięcy temu
Wychodzi teraz na to, że emeryci zamiast narzekać to powinni Jarosława całować za to, że im nie opodatkował jedzenia resztek ze śmietników. Dzięki temu cały czas mogą się najeść do syta zupełnie za darmo! Ludzki Pan zadbał o to, aby najtwardszemu elektoratowi niczego nie zabrakło. A nie zabraknie, bo co roku marnuje się przecież na śmietnikach setki tysięcy ton żywności.
zxcwer
5 miesięcy temu
Może to nie bubel, może nikt się nie pomylił, tylko tak miało być, czyli wielkie oszustwo rządzących, kłamstwo to ich drugie imię.
wyborca
5 miesięcy temu
Trzeba zmniejszyć sejm i senta o połowę, dużo oszczędności, a mała strata intelektualna. Decyzje i tak podejmują w małych gronach, a reszta pasożytuje na naszym Państwie.
HGW73
5 miesięcy temu
Myślicie, że jak przyjdzie Tusk to coś zmieni? Naiwni...
🤡🤡🤡
5 miesięcy temu
Widząc do jakiej inflacji doprowadzili to szybko dali sobie podwyżki po 60%. Rano rząd zaproponował podwyżki dla wiceministrów, a tym samym dla posłów i senatorów po 6-7 tys. zł, w południe sejm przegłosował, w nocy Duda podpisał i na następny dzień weszły w życie. Brawo Wy ! Da się? Da ! Jak się chce i dla siebie to tak !!!
Beta
5 miesięcy temu
wszyscy posłowie to cwaniacy wsadzają rodzinki na stanowiska wyłudzają pieniądze minimalne opłaty za wyżywienie w chotelu poselskim-ale to się skończy jak się naród obudzi przy wyborach
kenzo32
5 miesięcy temu
Możecie tutaj narzekać i płakać, że ten pis wam zabrał. Jednakże jak przyjdzie do wyborów to pis znowu zwycięży bo przed wyborami rzuci ochłap paru złotych. Polacy są bardzo podzieleni i ten "lepszy sort" fanatyków pis nie odpuści. Będą głodowali ale nadal pis to ich partia!
kod
5 miesięcy temu
czyli posłowie nie chcą ze społeczeństwem , idą swoją drogą ,ale tylko jeszcze dwa lata , później my nie będziemy chcieli ich
dddd
5 miesięcy temu
chwila, przeczytajcie ten bzdetyny artykuł ze zrozumieniem. Diety nie były opodatkowane wcześniej i nie są teraz, a autor pisze "a jakby były to by stracili".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić