Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Nie tylko krótkie spodenki są zakazane. Liczne ograniczenia dla dzieci w szkołach

28
Podziel się:

W polskich szkołach często rozmawia się obowiązkowym noszeniu mundurów. Inny punkt widzenia przedstawiła Alina Czyżewska w rozmowie z Radiem Zet. - Świat już dawno wyluzował w tym temacie - argumentuje.

Nie tylko krótkie spodenki są zakazane. Liczne ograniczenia dla dzieci w szkołach
Liczne ograniczenia dla dzieci w szkołach (Getty Images, Robert Daly)

Temat ubioru dzieci w szkołach poruszany jest przy wielu okazjach. Zwolennicy noszenia mundurków argumentują, że pozwala on na uniknięcie sytuacji, w której uczniowie będący w złej sytuacji materialnej czują się gorsi od ubranych w drogie stroje kolegów.

Zupełnie inne zdanie w tej kwestii ma Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Aktorka sugeruje, że w Polsce jest za dużo zakazów w szkołach.

Jeśli prawem zaczynamy regulować to, że dziewczynki nie mogą nosić spodni, to zaczynamy być krajem, o którym marzył Hitler. W nazistowskich Niemczech systemowo lubowano się w jednorodności, od dziecka kastrowano z indywidualizmu. W XXI wieku wracamy do popełniania tych samych błędów tylko w innym kostiumie - tłumaczy dla Radia Zet.

Zakazy dla dziewczyn

Jak informowała Gazeta Wyborcza, niektóre szkoły w Gdańsku, Gdyni i Pszczółkach narzucają uczennicom noszenie "skromnego stroju". W Szkole Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego w Gdańsku uczennice muszą zakrywać ręce i nogi. Mają też zakaz noszenia bluzek na ramiączkach, również wtedy, gdy jest gorąco.

Są statuty, które zakazują noszenia dredów i uwaga - bród. W wypadku kolczyków są różne warianty, niektóre szkoły zaznaczają, że nie wolno nosić kolczyków w innych miejscach niż uszy (...). Kolejne wymogi dotyczą włosów, np. niektóre szkoły dekretują, że nie można w ogóle ich farbować. Dochodzi do tak absurdalnych sytuacji - wylicza Czyżewska.

Popularnym zakazem jest także brak możliwości malowania paznokci na mocne kolory. - W tym samym czasie nauczycielki mają hybrydy, kolorowe paznokcie, farbowane włosy - dodaje Czyżewska.

Zobacz także: Tak może wyglądać szczyt czwartej fali. Znamy prognozę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Smok gamer
rok temu
Popieram swobodę ale szystko musi się mieścić w granicach przyzwoitości z zachowaniem pewnych norm.
Smok gamer
rok temu
Popieram swobodę ale szystko musi się mieścić w granicach przyzwoitości z zachowaniem pewnych norm.
Marcel z Wars...
rok temu
Młodzież i dzieci mają prawo do indywidualności a szkolne mundurki, zakaz np kolorowych włosów czy przynależności do subkultur (np goth, rasta) to zamach na młodych ludzi i robienie im krzywdy. W dzieciństwie a przede wszystkim w okresie dojrzewania młodzi ludzie poszukują swojej tożsamości i ją tworzą a daławienie indywidualności uniemożliwia młodym ludziom odkrycia siebie, bycia sobą i stworzenia własnej tożsamości oraz odkrycia kim chcą być. Jak ktoś nie może być sobą to jest nieszczęśliwym człowiekiem, który wpada w uzależnienia, zaburzenia psychiczne lub staje się toksycznym człowiekiem i maniakiem kontroli, który nie daje żyć innym ludziom. A ten tekst, że jak w szkołach będą mundurki to nie będzie dokuczania z powodu wyglądu czy biedy,gówno prawda! Sam chodziłem do szkoły, gdzie były mundurki i były dzieciaki, które dokuczały innym, że te noszą używane mundurki po rodzeństwie oraz takie co zadzierały nosa bo mają bogatych rodziców itd. Szkolne mundurki dają przekaz : bycie sobą jest złe (masz na siłę dopasować się do standardów), inny = gorszy pogarda dla różnorodności, że inny człowiek ma nie by" sobą tylko otoczeniem itd! Za Hitlera uczono nienawiści do indywidualizmu, różnorodności i odmienności, co doprowadziło do nietolerancji a to skończyło się obozami, których zabijano : homoseksualistów, Żydów, Cyganów, Polaków, mniejszości narodowe i etniczne, kaleki, osoby niepełnosprawne, każdego kto myślał inaczej niż Hitler oczekiwał, itd! Nietolerancja kończy się również Wołyniem.
Emeryt
rok temu
Są różne stroje, można się przebrać, górnika, hutnika, kominiarza,księdza. Albo Mikołaja, bo ich okres się teraz zbliża.
Gość
rok temu
Ja gdy chodziłam do szko£y musiałam nosić fartuszek. I jakoś nigdy nikomu z tego powodu się nie stało. W liceum włosy spięte w kucyk albo warkocz i też nie możnabyło nosić żadnej biżuterii a o malowaniu się nie było w ogóle mowy. I przeżyłam i żyję dalej a teraz krzywda się dzieje biednym dzieciom że czegoś nie wolno.
Luzik
rok temu
Są pewne granice i umiar we wszystkim. Można się ubierać modnie, ładnie ale i przyzwoicie. Najważniejsze żeby było wygodnie! :);)
Nauczyciel na...
rok temu
Nauczyciel to nauczyciel , a uczeń to uczeń . Jest chyba w hierarchii szkoły pewna różnica. W żadnym kierunku nie należy przesadzać !!!!
Belfer
rok temu
Nauka zdalna rozwiązuje problemy.
maq
rok temu
Wszelkie nakazy ograniczające wolności ze względu na płeć są zwykłym przestępstwem. Poczytajcie sobie art 33 konstytucji. Wystarczy takiego nauczyciela zgłosić do prokuratury. Jak prokurator odmówi ścigania to wniosek subsydiarny do sądu w imieniu dziecka.
Aga
rok temu
W Irlandii obowiązują mundurki i nikogo to nie dziwi. Spódnice poniżej kolan i marynarka. Nikt się nie burzy!!!!
szkoda
rok temu
swiat sie konczy i to jest pewne zadna teoria stado jeszcze nie rozumie wwiekszosci ,konsupcjonizm zaslonil umysl zdziwicie sie wszyscy ,ja nie bo powoli zauwazam co mnie czeka
rudy
rok temu
A jeden Z pOSŁÓW po chodzi W KRÓTKICH poRCIĘTACH - I CO ... MOŻNA ?
Normalna
rok temu
Kodeks ucznia stanowi zasady w szkole przestrzegać .co roku na pierwszym zebraniu rodzice się zapoznają.
men ogłosi .....
rok temu
zbierze się komisja episkopatu i ustali co jest dobre dla ucznia. a wq.....ni rodzice oleją tacę w ramach retorsji i uwolnią swą dziatwę od bezsensownej "jedynej nauki"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić