Kartka na pralce dała do myślenia. Saperzy zadają sobie jedno pytanie

W sieci pojawiło się nagranie, pokazujące jak ukraińscy saperzy rozminowują... pralkę. Jak się okazało, taki ślad po sobie zostawili rosyjscy najeźdźcy, którzy opuścili obwód kijowski. - Po co to zrobili? - dziwi się zaskoczony Ukrainiec. Tylko w obwodzie kijowskim rozbrojono w środę 1,5 tys. urządzeń wybuchowych.

Kartka na pralce dała do myślenia. Saperzy zadają sobie jedno pytanie
Rosjanie zaminowali pralkę (Twitter)

W wyzwolonych miejscowościach rejonu buczańskiego w obwodzie kijowskim trwają prace na rzecz rozminowania terenu i przywrócenia infrastruktury krytycznej — łączności, dostaw elektryczności i gazu — poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Ołeksandr Pawluk.

Miny mogą być wszędzie

Wysiedleni mieszkańcy podkijowskiej Buczy nie powinni jeszcze wracać do swoich domów, ponieważ po wycofaniu się wojsk rosyjskich na tym obszarze nadal znajdują się miny — ostrzegł we wtorek mer miasta Anatolij Fedoruk.

Potwierdzeniem tego, że miny mogą być dosłownie wszędzie, jest przerażające nagranie z jednego z miast w obwodzie kijowskim, który opuścili na początku kwietnia rosyjscy żołnierze. Na filmiku widać, jak ukraińscy saperzy znaleźli minę w pralce

To właśnie dlatego powrót do domu nadal jest niebezpieczny - komentują internauci na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Ale przynajmniej ostrzegli!"

"Dlaczego oni to zrobili?" - pyta na nagraniu zaskoczony ukraiński żołnierz. - Ale przynajmniej ostrzegli, żeby nie otwierać! - ironizuje wojskowy, mając na myśli niebieską kartkę przyklejoną do drzwi pralki.

Jak powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko stacji CNN, na obszarze odbitym niedawno przez ukraińskie siły z rąk rosyjskich najeźdźców wciąż są miny i niewybuchy, które zagrażają ludności. Urzędnik podkreślił, że oczyszczenie wszystkich odbitych obszarów z min i niewybuchów będzie trudnym zadaniem.

Tylko w obwodzie kijowskim rozbrojono wczoraj [w środę - przyp. red.] 1500 urządzeń wybuchowych. To sam obwód kijowski, a mówimy o obwodach kijowskim, czernihowskim, sumskim – wszystkich terytoriach, które udało nam się wyzwolić – zaznaczył.

Miny na obszarze ok. 80 tys. km kwadratowych

Według ONZ Ukraina jest jednym z "najbardziej zaminowanych krajów na świecie". Jeszcze przed rosyjską inwazją ponad 1,8 miliona ludzi przez osiem lat żyło w otoczeniu min. Ponadto, według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tys. kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

Zobacz także: Coraz więcej ofiar w Buczy. Trwa identyfikacja i pochówek ukraińskich cywilów
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić