aktualizacja 

Samolot runął na budynki. Tragiczny finał pokazów

Jedna osoba zginęła w katastrofie samolotu, do której doszło w niedzielę 14 sierpnia w zachodnich Czechach. Podczas pokazów lotniczych rozbił się zabytkowy myśliwiec Hawker Hurricane Mk.IV z czasów II wojny światowej. W trakcie wykonywania akrobacji maszyna nagle runęła na ziemię. Pilot nie miał szans się uratować.

Samolot runął na budynki. Tragiczny finał pokazów
W trakcie pokazów lotniczych rozbił się myśliwiec Hawker Hurricane - zdj. poglądowe (Getty Images, Shaun Wilkinson)

Tragiczny wypadek miał miejsce w niedzielę 14 sierpnia na pokazach lotniczych w Chebie na zachodzie Czech. Podczas imprezy prezentowano m.in. brytyjski myśliwiec Hawker Hurricane Mk.IV, czyli ostatnią tego typu maszynę na świecie. Jak podaje PAP, w trakcie jednego z pokazów doszło do katastrofy lotniczej.

Czechy: Tragedia na pokazie. Pilot zginął na miejscu

Zabytkowy myśliwiec nagle stracił moc. Maszyna spadła na pobliskie domki letniskowe, znajdujące się już poza obszarem lotniska. Na miejscu zginął pilot maszyny. Jeden ze świadków zdarzenia został ranny w wypadku.

Nie jest jasne, jaka była przyczyna awarii silnika samolotu. Dochodzenie w tej sprawie prowadzić będzie czeska policja oraz prokuratura.

Rozbił się samolot z czasów II wojny światowej

Jak podaje PAP, Hawker Hurricane Mk.IV z okresu II wojny światowej należał do zlokalizowanego pod Pragą prywatnego muzeum lotnictwa Toczna. Samolot, który rozbił się w Chebie, był już ostatnim latającym modelem tego typu.

Myśliwce te w czasie wojny należały do brytyjskiego lotnictwa wojskowego. RAF miało na wyposażeniu kilka wersji tej maszyny. Latali nimi m.in. piloci z Polski i Czechosłowacji.

Z wyprodukowanych 14 583 myśliwców Hurricane w stanie zdatnym do latania jest obecnie mniej niż 15 sztuk. Ostatnia maszyna w wersji Mk.IV rozbiła się w niedzielę. Samolot był pomalowany dokładnie tak, jak myśliwiec, którym w czasach II wojny światowej latał czeski as przestworzy Karl Kuttelwascher.

Obejrzyj także: Domecko: katastrofa lotnicza. Helikopter runął na ziemię

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić