Muszą zdążyć przed Chinami. Dramat na lotniskowcu U.S. Navy

362

Amerykanie próbują wydobyć z Morza Południowochińskiego swój najbardziej zaawansowany myśliwiec F-35C szybciej, niż namierzą go Chiny — podaje CNN. Samolot rozbił się podczas próby lądowania na lotniskowcu w poniedziałek. W wyniku zdarzenia rannych zostało 7 żołnierzy.

Muszą zdążyć przed Chinami. Dramat na lotniskowcu U.S. Navy
Myśliwiec F-35C (Wikimedia Commons)

Do zdarzenia doszło w poniedziałek w Morzu Południowowschodnim, gdzie stacjonuje jeden z amerykańskich lotniskowców. Super nowoczesny myśliwiec F-35 rozbił się o pokład okrętu podczas podejścia do lądowania.

Katastrofa amerykańskiego myśliwca

Jak podała amerykańska marynarka wojenna, rannych zostało przynajmniej 7 osób. Pilot bezpiecznie katapultował się z samolotu i został podjęty przez amerykański śmigłowiec wojskowy. Wedle informacji przekazanych przez marynarkę "pilot jest w stanie stabilnym".

Jeszcze 6 osób zostało rannych na pokładzie lotniskowca. Jak podaje CNN, trzech żołnierzy wymagało ewakuacji do placówki medycznej w Manili na Filipinach. Marynarka wszczęła dochodzenie w sprawie, na razie zdarzenie nazywa "wypadkiem podczas nieudanego lądowania".

Muszą zdążyć przed Chinami

Amerykanie stoją jednak przed kolejnym wyzwaniem. Jak informuje CNN, ważnym jest teraz wydobycie statku z głębin Morza Południowochińskiego. Problem polega na tym, że są to sporne wody.

US Navy przygotowuje akcję wydobycia – powiedział CNN rzecznik 7. Floty USA porucznik Nicholas Lingo.

Eksperci w rozmowie z CNN ostrzegają, że amerykańskim myśliwcem będą interesowały się Chiny. Zdaniem Państwa Środka, miejsce, w którym myśliwiec utonął, należy do Chin. Z kolei Stany Zjednoczone traktują wody Morza Południowochińskiego jako strefę wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.

Chiny chcą zbadać myśliwiec

Analitycy uważają, że Chiny na pewno będą chciały przyjrzeć się zagubionemu F-35. - Chiny spróbują zlokalizować i dokładnie zbadać go za pomocą okrętów podwodnych i łodzi podwodnych – powiedział Carl Schuster, były dyrektor operacyjny w Połączonym Centrum Wywiadu Dowództwa Pacyfiku USA na Hawajach.

Dodał jednak, że marynarka USA prawdopodobnie utrzyma obecność w obszarze, w którym prawdopodobnie znajduje się wrak. Zdaniem eksperta, amerykańskie statki ratownicze będą w stanie dotrzeć na miejsce w ciągu 10 do 15 dni, a cała akcja potrwa nawet dwa miesiące.

Zobacz także: Amerykańscy żołnierze w wyższej gotowości. "Prezydent Biden potrzebuje sukcesu"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić