Kiedy Środa Popielcowa 2023? Czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły?

15

Czy Środa Popielcowa to dzień wolny od pracy i szkoły? Kiedy przypada Popielec 2023? Nie brakuje osób, które zadają sobie takie pytania. Spieszymy z odpowiedziami.

Kiedy Środa Popielcowa 2023? Czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły?
Środa Popielcowa 2023 - kiedy wypada? (Adobe Stock)

Środa Popielcowa rozpoczyna wielki post. Podczas mszy świętej ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych na znak pokuty. Katolicy, którzy ukończyli 14. rok życia, są z kolei zobowiązani do niejedzenia mięsa, a także do spożycia tylko jednego posiłku do syta i dwóch skromnych.

Wielki Post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie Wielkiego Postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy - mówił "Faktowi" franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. Przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W tym roku Popielec będzie obchodzony 22 lutego.

Wierni powinni, ale nie muszą brać udziału w mszy świętej. Co istotne, Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy czy też szkoły.

Czym jest wielki post i ile trwa?

Wielki post jest okresem pokuty. Ma on przygotować wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielkanocy. Trwa 40 dni. Właśnie tak długo miała przebiegać pielgrzymka Jezusa po pustyni.

Wielki post każdorazowo rozpoczyna się w Środę Popielcową. Kończy się natomiast liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić