"Kiełbasy, kebaby". Na cmentarzu "jak na jarmarku".

21

"Kiełbasy, kebaby, pańska skórka i obwarzanki" i o wiele, wiele więcej. Książulo, youtuber specjalizujący się w tematach kulinarnych, z okazji 1 listopada odwiedził cmentarz bródnowski w Warszawie. "Czuję się jak na jarmarku świątecznym, a mamy dopiero listopad"- podsumował swój spacer.

"Kiełbasy, kebaby". Na cmentarzu "jak na jarmarku".
Poszedł na cmentarz 1 listopada. Najadł się do syta (YouTube, Książulo)

"Dzień Wszystkich Świętych to nie jest jak się okazuje tylko czas zadumy, bo jest tu też świetnie rozwinięta strefa gastronomiczna" - już na początku swojego nagrania podkreśla Książulo, youtuber i recenzent kulinarny.

Media, reklama, zakupy- Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.

Swoją wycieczkę po kulinarnych straganach towarzyszącym obchodom Dnia Wszystkich Świętych vloger zaczyna od degustacji " na słono". Na pierwszy rzut idzie pajda ze smalcem.

Skwareczka musi chrupnąć, chlebek musi być świeży, a ogóreczek dobrze ukiszony - mówi jeszcze przed pierwszym gryzem youtuber, który jednak dziwi się wysokiej cenie, jaką musiał zapłacić za ten przysmak - Dwie dyszki to jednak dużo - podkreśla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podsumowanie policyjnej akcji "Znicz". Ten rok był wyjątkowy

Na drugi rzut idą słodycze, a konkretnie pączek za 2,50 kupiony na straganie. Szybko wychodzi na jaw, dlaczego cena jest niewygórowana. To "zwykły marketowy pączek, który do tego jeszcze sobie poleżał - podsumowuje po pierwszym kęsie bloger.

Dalej Książulo testuje okolicznościowy, słodki przysmak jakim jest "pańska skórka". Choć zaskakuje go różowy kolor i nadmierna twardość cukierka, youtuber zachwala jego "kraftowy" charakter". Dalej odwiedza stoisko gdzie dostępnych jest ponad 30 smaków okazjonalnego przysmaku.

Na każdym stoisku jest inna receptura. To w pełni "home made" produkt. Tego tak normalnie nie da się kupić w sklepie. Ale pogryźć też się nie da - przyznaje.

Swój spacer bloger podsumowuje wprost: jest drogo. A na dowód podaje ceny popularnych potrwa, które najlepiej sprzedają się podczas jarmarków i festynów. Kiełbasa za 25 złotych, niewielka porcja bigosu za 13 złotych, ogórek kiszony za 4 złote czy dodatki jak ketchup czy musztarda za... 3 złote za porcję.

Na koniec Książulo zastanawia się czy robienie festynu ze święta jakim jest 1 listopada jest etyczne, choć jak sam przyznaje: "wiadomo, tam gdzie jest skupisko ludzi, wszyscy chcą zarobić".

Zobacz także: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH to święto czy festyn?
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić