Trwa ładowanie...

Kim jest Olga Tokarczuk, która zdobyła literacką nagrodę Nobla? Sylwetka pisarki

Olga Tokarczuk, polska pisarka i poetka, otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 r. Wyjątkowa nagroda została przyznana wielokrotnej laureatce prestiżowych konkursów literackich, która od lat z pasją zajmuje się działalnością kulturalną.

Kim jest Olga Tokarczuk, która zdobyła literacką nagrodę Nobla? Sylwetka pisarkiŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3fvy75
d3fvy75

Ogłoszona laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 r. Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Jej rodzicami są nauczyciele Wanda Słabowska i Józef Tokarczuk. Dzieciństwo spędziła w we wsi Klenica pod Zieloną Górą.

Rodzina Tokarczuk podjęła decyzję o przeprowadzce do Kietrza w województwie opolskim. Tam tegoroczna laureatka nagrody Nobla rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Zadebiutowała w piśmie młodzieżowym "Na przełaj” pod pseudonimem Natasza Borodin. Na jego łamach opublikowała dwa utwory prozą: "Świąteczne zabijanie ryby" i "Moi przyjaciele".

Po maturze Olga Tokarczuk rozpoczęła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrała specjalizację kliniczną. Podjęła się również dodatkowej pracy jako wolontariuszka opiekująca się osobami chorymi psychicznie w szpitalu psychiatrycznym.

d3fvy75

Olga Tokarczuk najpierw pracowała jako psychoterapeutka

Po studiach ukończonych w 1985 r. zatrudniła się jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Rok później urodziła syna Zbyszka. Po 4 latach pracy przeniosła się do Ośrodka Metodycznego w Wałbrzychu, gdzie do 1996 r. szkoliła nauczycieli.

Jednocześnie tegoroczna laureatka literackiego Nobla publikowała poezję, wydała poetycki tomik i rozpoczęła pracę nad swoją działalnością prozatorską. Zajmowała się także pisaniem recenzji, które były publikowane m.in. w "Życiu Warszawy” oraz "Ex Libris".

Jej działalność zaczęła być lokalnie doceniana. Pisarka otrzymała nagrody przyznawane na Wałbrzyskich Ścieżkach Literackich w latach 1988 i 1990. Wtedy Olga Tokarczuk wyjechała do Anglii. W 1993 wydała bardzo dobrze przyjętą przez krytykę powieść "Podróż ludzi Księgi".

Laureatka prestiżowych nagród. Olga Tokarczuk nie porzuciła pisania

W 1994 pisarka przeprowadziła się do wsi Krajanów i została członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1998 laureatka nagrody Nobla założyła z mężem Romanem Fingasem wydawnictwo Ruta. Rok później została członkiem Polskiego PEN Clubu.

d3fvy75

Olga Tokarczuk zaczęła rozwijać inicjatywy kulturalne. Była pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, zaczęła prowadzić warsztaty prozatorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim.

Jej polityczne sympatie zaczęły być wyraźne, gdy dołączyła do zespołu "Krytyki Politycznej" i rozpoczęła współpracę z Partią Zieloni. Ekologiczny aktywizm był dla tegorocznej laureatki Nobla jedną z ważniejszych kwestii. Tokarczuk jest zdeklarowaną weganką.

Literacki Nobel wreszcie dla Olgi Tokarczuk

Kolejne teksty przynosiły jej coraz większą rozpoznawalność i prestiż. W 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nike: za książki "Bieguni" w 2008 r. i "Księgi Jakubowe" w 2015 r.

d3fvy75

W 2018 r. razem z tłumaczem zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize 2018 za angielski przekład książki "Bieguni". Od 2015 r. jest współgospodarzem Festiwalu Góry Literatury organizowanego w Nowej Rudzie.

Obecnie Olga Tokarczuk mieszka we Wrocławiu, ma również dom w Krajanowie. W czwartek 10 października została uhonorowana literacką nagrodą Nobla za rok 2018. Była jedną z faworytek bukmacherów oraz krytyków literackich.

Źródło: ppibl.ibl.waw.pl, culture.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fvy75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fvy75
Więcej tematów