Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koniec pandemii koronawirusa? Niepokojąca wiadomość WHO

220

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia podzielił się niepokojącymi ustaleniami na temat pandemii COVID-19. Uważa, że szczyt zachorowań jeszcze nie nastąpił – wręcz przeciwnie, zarażeń jest coraz więcej. Wskazał, z czego wynika to pogorszenie.

Koniec pandemii koronawirusa? Niepokojąca wiadomość WHO
Dyrektor WHO uważa, że szczyt pandemii COVID-19 jeszcze nie nastąpił (Getty Images, Pool)

Tedros Ghebreyesus wyraził opinię, że koronawirus rozprzestrzenia się bez żadnej kontroli. Jak podaje "Daily Mail", taka sytuacja ma panować "w większej części świata", a ilość zarażeń SARS-CoV-2 wciąż rośnie.

Koronawirus. Pandemia COVID-19 wciąż nabiera rozpędu. Znamy powód

Dyrektor generalny WHO uważa, że kryzys został wywołany przez złagodzenie obostrzeń. Tedros Ghebreyesus przypomniał, że wznowiono podróże międzynarodowe, przez co chorzy na COVID-19 mogli zarażać mieszkańców innych krajów, a ci przekazywali koronawirusa dalej. Dodatkowo wiele państw zniosło obowiązek kwarantanny dla osób powracających zza granicy.

Tedros Ghebreyesus wskazał, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni całkowita liczba przypadków koronawirusa się podwoiła. Według "Worldometers" od grudnia 2019 roku do tej pory na świecie potwierdzono już grubo ponad 12 milionów zachorowań na COVID-19.

Zobacz także: Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Dyrektor generalny WHO poruszył także temat dostępu do lekarzy. Z ustaleń ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że poziom systemu opieki zdrowotnej poprawił się jedynie w bogatych państwach. Kraje, które dysponowały skromniejszymi środkami, nie były w stanie zagwarantować obywatelom odpowiedniego poziomu usług.

Wiemy, że jeśli państwa przyjmują kompleksowe podejście, oparte na podstawowych środkach zdrowia publicznego – takich jak znajdowanie, izolowanie, testowanie i leczenie chorych oraz monitorowanie i poddawanie kwarantannie ich kontaktów – epidemię można opanować. Ale w większej części świata wirus nie znajduje się pod kontrolą – jest coraz gorzej – cytuje dyrektora WHO "Daily Mail".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić