Masz ich pełno? To zasługa drzewa, która rośnie pod twoim domem

35

Kowale bezskrzydłe potocznie nazywane tramwajami żywią się m.in. owocami lipy, dlatego jeśli w pobliżu twojego domu rośnie jakaś lipa, to z całą pewnością nie raz widziałeś je w ogromnych ilościach. Zdaniem entomologów są obrzydliwe w smaku.

Masz ich pełno? To zasługa drzewa, która rośnie pod twoim domem
Kowale bezskrzydłe żywią się między innymi owocami lipy. (Facebook, Lasy Państwowe)

Kowale bezskrzydłe (kowale dwuplamki) to pluskwiaki. Ciekawostką jest fakt, że ich kopulacja często trwa ponad 12 godzin, a cierpliwi badacze zanotowali nawet osobniki trwające w uścisku nawet do 7 dni - informują Lasy Państwowe.

Wydawać by się mogło, że nie przeszkadza to im w normalnym funkcjonowaniu, bo samiec i samica w trakcie często się poruszają. Muszą się tylko dogadać, w którą stronę - czytamy na profilu LP.

Zapewne stąd potoczna nazwa tego owada, czyli tramwaje. I chociaż wydawałoby się, że ogromne skupiska kowali są łatwym łupem dla wygłodniałych ptaków, to jednak te niechętnie na nie polują. Entomolodzy twierdzą, że kowale bezskrzydłe są obrzydliwe w smaku.

Ponadto kowale występują w skupieniach, czasami dużych, jednak nie są owadami społecznymi - nie współpracują ze sobą. W ich przypadku przyczyną jest najprawdopodobniej bezpieczeństwo. Dla napastnika widok licznej grupy kontrastowo ubarwionych owadów jest sygnałem, aby zaniechać ataku. Dlatego kowale rzadko padają ofiarą drapieżników. Czasami stają się łupem pająków.

Oprócz lipowych orzeszków kowale bezskrzydłe żywią się sokami opadłych owoców, butwiejącymi tkankami roślinnymi, osłabionymi i martwymi bezkręgowcami. Zdarza się, że zjadają przedstawicieli własnego gatunku. Larwy i osobniki dorosłe nakłuwają kłujką pokarm, a następnie ssą sok. Gdy nie żerują, kłujka schowana jest w specjalnym rowku na brzusznej stronie ciała i skierowana ku tyłowi.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Śniadanie zaskrońca. Niecodzienne nagranie z Baligrodu
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić