Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Masz ich pełno? To zasługa drzewa, która rośnie pod twoim domem

17
Podziel się:

Kowale bezskrzydłe potocznie nazywane tramwajami żywią się m.in. owocami lipy, dlatego jeśli w pobliżu twojego domu rośnie jakaś lipa, to z całą pewnością nie raz widziałeś je w ogromnych ilościach. Zdaniem entomologów są obrzydliwe w smaku.

Masz ich pełno? To zasługa drzewa, która rośnie pod twoim domem
Kowale bezskrzydłe żywią się między innymi owocami lipy. (Facebook, Lasy Państwowe)

Kowale bezskrzydłe (kowale dwuplamki) to pluskwiaki. Ciekawostką jest fakt, że ich kopulacja często trwa ponad 12 godzin, a cierpliwi badacze zanotowali nawet osobniki trwające w uścisku nawet do 7 dni - informują Lasy Państwowe.

Wydawać by się mogło, że nie przeszkadza to im w normalnym funkcjonowaniu, bo samiec i samica w trakcie często się poruszają. Muszą się tylko dogadać, w którą stronę - czytamy na profilu LP.

Zapewne stąd potoczna nazwa tego owada, czyli tramwaje. I chociaż wydawałoby się, że ogromne skupiska kowali są łatwym łupem dla wygłodniałych ptaków, to jednak te niechętnie na nie polują. Entomolodzy twierdzą, że kowale bezskrzydłe są obrzydliwe w smaku.

Ponadto kowale występują w skupieniach, czasami dużych, jednak nie są owadami społecznymi - nie współpracują ze sobą. W ich przypadku przyczyną jest najprawdopodobniej bezpieczeństwo. Dla napastnika widok licznej grupy kontrastowo ubarwionych owadów jest sygnałem, aby zaniechać ataku. Dlatego kowale rzadko padają ofiarą drapieżników. Czasami stają się łupem pająków.

Oprócz lipowych orzeszków kowale bezskrzydłe żywią się sokami opadłych owoców, butwiejącymi tkankami roślinnymi, osłabionymi i martwymi bezkręgowcami. Zdarza się, że zjadają przedstawicieli własnego gatunku. Larwy i osobniki dorosłe nakłuwają kłujką pokarm, a następnie ssą sok. Gdy nie żerują, kłujka schowana jest w specjalnym rowku na brzusznej stronie ciała i skierowana ku tyłowi.

Zobacz także: Śniadanie zaskrońca. Niecodzienne nagranie z Baligrodu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Gruby
3 miesiące temu
A ja tam wolę parówki i musztardę Sarepską
Smakosz
3 miesiące temu
"...Zdaniem entomologów są obrzydliwe w smaku..." - serio? Jeszcze nie próbowałem, ale wszystko przede mną...
iwo
4 miesiące temu
Rabunkowa wycinka drzew była za rządów komuny Po i PSL. Obecny Rząd PiS naprawia wszystko co oni zniszczyli i to w każdej dziedzinie gospodarczej.
ztk
7 miesięcy temu
Jacy lesnicy? To są drwale nie leśnicy.Może powinni fotografować Harvestery pracujące na okrągło i rabunkowo wycinane lasy. Niedługo zostaną po nich karczowiska i plantacje choinek szykowane do sprzedaży na Świeta.Lasy nie są po to żeby je wycinać w pień , sprzedając wycięte drewno rumuńskim firmom na reeksport do Chin. W PISlandii jednak wszystko jest możliwe.
Morawiecki
11 miesięcy temu
Polacy lecą na miskę ryżu.
insekt
11 miesięcy temu
U nas mówiło się na nie truposzczyki
biedr
11 miesięcy temu
są pewne triki. Szerszenie lubią sok z bzu(nie kwiatów). Można opryskiwać mospilanem i efekt. Pewnie owoce lipy. Z jednego szerszenia w kwietniu powstaje tysiąc latem. Wczesną jesień do mrozu szerszenie spędzają upijając się.
ZwyczajnyCzłe...
11 miesięcy temu
Dobrze och jak dobrze , że nie jestem entomologiem i nie muszę zjadać co popadnie.
Marinette
11 miesięcy temu
W moich okolicach nazywa się je grabarze, bo często widać je na cmentarzach.
7UP!
11 miesięcy temu
Dlaczego tramwaje? O:o Skąd taka nazwa?
CtM
11 miesięcy temu
to entomolodzy je jedzą?? skąd znajdą smak?
NAUKOWIEC XXX
11 miesięcy temu
znane sa przypadki kopulacji ktora trwala wiele lat, pewien rudy z brukseli byl posuwany w kakao przez wszystkich i byl na posylki wszystkich w zamian za stanowisko i sprzedanie Polski
obserwator
11 miesięcy temu
One się nazywają nie "tramwaje" tylko tramwajarze.
Chcę wiedzieć
11 miesięcy temu
A o co chodzi z tytułowym drzewem, które ma być odpowiedzialne za obecność tych owadów?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić