Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus a powrót do szkoły. Jest apel Rzecznika Praw Dziecka

24

Powrotem uczniów do szkół żyje mnóstwo osób. Nie brakuje głosów, że nauczanie powinno być kontynuowane w sposób zdalny. Tak, by ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. A co na to Rzecznik Praw Dziecka?

Koronawirus a powrót do szkoły. Jest apel Rzecznika Praw Dziecka
Uczniowie wracają do szkół. Co na to RPD? (Pixabay)

Jakiś czas temu zapadła decyzja, że od 1 września uczniowie znów pójdą do szkół. Wzbudziło to mnóstwo kontrowersji i dyskusji.

Możliwość nauczania zdalnego została ograniczona do minimum. Możliwe jest wprowadzanie modelu mieszanego, ale tylko wtedy, gdy dyrektor placówki oświatowej uzyska zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię sanepidu. Jeżeli zagrożenie epidemiczne będzie duże, pojawi się możliwość przejścia całej szkoły na edukację zdalną.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie

Powrót do szkoły. Rzecznik Praw Dziecka apeluje

Do wątku powrotu uczniów do szkół odniósł się już Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zauważył, że jeśli dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem, to rodzice powinni móc decydować o przejściu na nauczanie zdalne. Jego zdaniem podobnie powinno to wyglądać wtedy, gdy w domu ucznia mieszka osoba zagrożona ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jak zostało wspomniane, aktualnie dyrektor może zdecydować o przejściu na zdalne nauczanie tylko za zgodą sanepidu. Mikołaj Pawlak twierdzi, że "obowiązujące przepisy niepotrzebnie wydłużają całą procedurę".

Jeśli dziecko posiada stosowną opinię lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem i rodzice deklarują, że są w stanie zorganizować dziecku naukę w domu, nie widzę potrzeby, aby dyrektor szkoły musiał pytać jeszcze o zgodę służby sanitarne. To przecież rodzice czy opiekunowie są w głównym stopniu odpowiedzialni za bezpieczeństwo dziecka i to oni powinni mieć głoś decydujący, zwłaszcza jeśli takie rozwiązanie zaleca lekarz - apeluje RPD, cytowany przez tvn24.pl.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić