Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Chiny zakazują hodowli i konsumpcji dzikich zwierząt

32

Władze Chin nałożyły na mieszkańców zakaz jedzenia i sprzedawania dzikich zwierząt. Rząd liczy na to, że nowe prawo przyczyni się do zwalczenia epidemii koronawirusa. Nie bez znaczenia są ustalenia naukowców.

Koronawirus. Chiny zakazują hodowli i konsumpcji dzikich zwierząt
(Forum, Antonio Pisacreta/Ropi/Zuma Press)

Decyzja o wydaniu zakazu została podjęta w poniedziałek 24 lutego. Li Shuo, starszy doradca ds. polityki globalnej Greenpeace w Pekinie, wyraził nadzieję, że ten ruch przyczyni się dodatkowo do ograniczenia handlu egzotycznymi zwierzętami i w konsekwencji – większej ochrony różnorodności biologicznej.

Według ustaleń "People's Daily" zakaz obejmuje zwierzęta wymienione w dokumencie "Prawo ochrony dzikiej przyrody".

[Zwierzęta które] mają cenną wartość ekologiczną, naukową i społeczną, a także inne ziemskie dzikie zwierzęta, w tym hodowane w niewoli – cytuje treść "Prawa ochrony dzikiej przyrody" "People's Daily".

Zobacz też: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Skąd się wziął koronawirus w Chinach?

Jak podaje "BNN Bloomberg", koronawirusem najpierw miały zarazić się zwierzęta. Według ustaleń naukowców choroba przeszła na ludzi w konsekwencji kontaktu z egzotycznymi stworzeniami.

Li Shuo wyraził obawy, że rządowi będzie trudno egzekwować nowe zasady. Jak argumentował, Chińczycy – szczególnie lekarze – mają trudności ze sprecyzowaniem, co rozumieją pod pojęciem "dzikiej przyrody". Często również nie zdają sobie sprawy, które działania związane ze zwierzętami są nielegalne, co przekłada się m.in. na produkcję leków ze składnikami odzwierzęcymi jak kości tygrysa, niedźwiedzia i łuski łuskowca.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić