Koronawirus. Covid-19 uszkadza trwale nie tylko płuca

7

Najnowsze badania sugerują, że koronawirus może mieć negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Ustalono, że choroba atakuje i niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję nasienia.

Koronawirus może uszkodzić wiele narządów.
Koronawirus może uszkodzić wiele narządów. (Pixabay)

Nowe badania sugerują, że koronawirus może uszkodzić jądra. Naukowcy z Tufts University oraz Gongii Medical College w Chinach przebadali 12 mężczyzn z wynikiem dodatnim i odkryli wiele zmian w ich układzie rozrodczym.

Najbardziej niepokojącymi zmianami, jakie wykryli, były uszkodzenia kanalików nasiennych. W wielu przypadkach były zdeformowane lub bardzo obrzmiałe, a to może mieć znaczący wpływ na produkcję zdrowego nasienia.

Uszkodzenia mogą doprowadzić do ostatecznego zmniejszenia lub nawet braku [produkcji nasienia] u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19 - napisali autorzy artykuł w czasopiśmie European Eurology.

Zobacz także:Niebezpieczne PFC. Szczególnie powinni bać się mężczyźni

Naukowcy nie wykryli jak dotąd koronawirusa w narządach rozrodczych ani mężczyzn, ani kobiet. To zaprzecza teoriom, jakoby można się zakazić przez stosunek płciowy. Wciąż jednak trwają kolejne testy pod tym kątem.

Pomimo braku wirusa w męskich jądrach naukowcy obawiają się, że choroba atakuje także tę część ciała. Uszkodzenia, które wykryto za pomocą biopsji, są poważne i często nieodwracalne. To pozwala przypuszczać, że nawet mężczyźni, którzy wyzdrowieli, mogą później cierpieć z powodu problemów z płodnością.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić