Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus nie pochodzi z Chin? Ekspert WHO ucina spekulacje

65

Zgodnie z ustaleniami naukowców koronawirus po raz pierwszy wystąpił w Wuhan w środkowych Chinach. Jednak sami przedstawiciele chińskiego rządu poddają oficjalną wersję w wątpliwość. W końcu głos w sprawie zabrał główny ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.

Koronawirus nie pochodzi z Chin? Ekspert WHO ucina spekulacje
Mike Ryan, główny ekspert WHO (Getty Images, Bloomberg , Contributor)

Mike Ryan odniósł się do spekulacji, że koronawirus nie pochodzi z Chin, w trakcie wirtualnej konferencji parowej. Główny ekspert Światowej Organizacji Zdrowia został spytany, czy do pierwszego przypadku COVID-19 mogło dojść w innym kraju. Ryan podkreślił, że tego typu twierdzenia obecnie możemy rozpatrywać w kategoriach "spekulacji".

Uważam, że stwierdzenie, że choroba [COVID-19 – przyp. red.] nie pojawiła się w Chinach, jest wysoce spekulatywne – stwierdził Mike Ryan (Reuters).

Koronawirus nie pochodzi z Chin? Główny ekspert WHO odpowiada

Główny ekspert Światowej Organizacji Zdrowia wyjaśnił, że rozpoczynanie badań w kraju, gdzie doszło do pierwszych przypadków danej choroby, jest standardową procedurą. Jednocześnie potwierdził, że WHO nie wyklucza, czy koronawirus mógł dotrzeć do Chin z innego państwa. Do udowodnienia tego niezbędne są jednak solidne dowody.

Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest jasne, że badania rozpoczyna się tam, gdzie po raz pierwszy pojawiły się przypadki [koronawirusa – przyp. red.] u ludzi – podkreślił Mike Ryan (Reuters).

Mike Ryan potwierdził, że przedstawiciele WHO planują wyjazd do Wuhan. W trakcie wyprawy skupią się na targu z owocami morza, którego pracownicy i klienci jako pierwsi zarazili się koronawirusem.

Zobacz także: Zobacz też: Rok pandemii. Tak świat zmienił się w ciągu 12 miesięcy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić